Zapnite si kontrolu bezpečnosti hesiel na svojom iPhone


Spolu s novou verziou operačného systému iOS 14 nám firma Apple priniesla aj množstvo nových bezpečnostných funkcií. Už dávnejšie sme vás informovali o novej možnosti zakázať sledovanie vašej aktivity v aplikáciách a na webových stránkach. Dnes sa pozrieme bližšie na novú funkciu, ktorá vám pomôže udržiavať si bezpečné prihlasovacie heslá. Operačný systém iOS, ktorý používajú obľúbené mobilné zariadenia iPhone a iPad, umožňuje zapnúť nastavenie, ktoré vám pomôže kontrolovať, či vami používané prihlasovacie užívateľské účty a heslá nie sú na zozname uniknutých alebo ukradnutých prihlasovacích údajov, ku ktorým majú prístup kybernetickí útočníci.

Nová funkcia dostala názov Odporúčania pre zabezpečenie a funguje tak, že kontroluje všetky heslá uložené vo vašom mobilnom zariadení. Následne vás informuje, ktoré heslá sú slabé a ľahko odhaliteľné. Zároveň vám odporúča nastaviť si silnejšie a bezpečnejšie heslo. Funkcia zároveň kontroluje, či sa váš užívateľský účet alebo heslo neobjavilo verejne na internete. Ako isto viete, veľa internetových útočníkov sa špecializuje na to, že sa snaží preniknúť do počítačovej siete rôznych firiem a technologických spoločností. Ak sa to útočníkovi podarí, tak sa následne snaží stiahnuť a ukradnúť citlivé dáta, medzi inými aj databázu registrovaných užívateľov. Veľké množstvo týchto databáz sa následne ocitne voľne dostupných na internete alebo na štandardne neprístupnej časti internetu „darknete“. Spoločnosť Apple monitoruje tieto úniky dát a preveruje, či váš účet a heslo neboli súčasťou takéhoto úniku. Ak áno, tak vás na to upozorní a odporučí vám zmenu hesla.

Funkcia Odporúčania pre zabezpečenie v novej verzii systému iOS je naozaj veľmi užitočná a pomáha chrániť vaše osobné a citlivé dáta. Naša redakcia plne odporúča danú funkciu zapnúť a bezpečnostné varovania neignorovať. Funkciu Odporúčania pre zabezpečenie zapnete jednoducho v nastaveniach svojho telefónu alebo tabletu nasledovne:

  • Kliknite na ikonu Nastavenia
  • Zvoľte položku Heslá
  • Následne v hornej časti kliknite na Odporúčania pre zabezpečenie
  • Aktivujte možnosť Detegovať odhalené heslá

Akonáhle si funkciu aktivujete, tak sa vám zobrazí aj zoznam bezpečnostných varovaní a odporúčaní.

Rovnako vám odporúčame varovania neignorovať a v prípade, že systém iOS nájde slabé alebo ukradnuté heslá, tak ich urýchlene zmeniť. Vyhnete sa tým možným problémom s hacknutím vášho účtu na danej webovej stránke alebo službe.