Pozor na podvodné webové stránky maskujúce sa za súťaž firmy Volkswagen

podvodná súťaž

O rôznych podvodných webových stránkach sme vás už informovali viackrát. Tentokrát sme narazili na podvodnú súťaž o auto, ktorá sa maskovala za webovú stránku automobilky Volkswagen, a odvolávala sa na jej 80-te výročie. Pozornému oku neujde fakt, že automobilka mala 80-te výročie už v roku 2017. To však internetových útočníkov neodradilo od vytvorenia podvodnej súťaže. Na obrázku nižšie si môžete všimnúť ako podvodná stránka vyzerá. Obsahuje súťažný dotazník, v ktorom je potrebné vyplniť odpovede, aby potenciálna obeť získala pocit, že sa skutočne jedná o súťaž. V tomto prípade je ale absolútne jedno ako na súťažné otázky odpoviete. V spodnej časti podvodnej stránky sa nachádzajú aj falošné komentáre v štýle Facebooku. Ak sa na komentáre pozriete pozornejšie, tak nájdete množstvo nezmyslov a gramatických chýb. Podvodníci sú najskôr zo zahraničia. Podvodná webová stránka beží na doméne cjtapp(.)com.

Ako podvod prebieha?

Najskôr je návštevník požiadaný o vyplnenie súťažného formulára, a následne má možnosť otvoriť tri darčekové krabičky.

Je jedno, ktoré tri krabičky otvoríte, tak či tak vždy „vyhráte“ automobil VW Tiguan. Je to samozrejme podvod – v skutočnosti ste nič nevyhrali.

Ďalšia dôležitá časť podvodu je jeho zdieľanie a rozširovanie po internete. Na to slúži povinná časť falošnej súťaže, a to zdieľať odkaz na súťaž v aspoň 5-tich skupinách alebo 20-tim kontaktom v aplikácii WhatsApp. Práve takýmto spôsobom sa podvodná súťaž dostala k veľkému množstvu ľudí. Obeť, ktorá sa nechala nachytať, jednoducho odkaz zdieľala na Facebooku, alebo ho rozosielala cez aplikáciu WhatsApp svojim známym. Všimnite si na obrázku nižšie, že výhra je limitovaná aj časovo, takže obeť má 500 sekúnd na to, aby súťaž zdieľala, inak o fiktívnu cenu príde.

Posledná časť podvodu sa líši – je možné, že kybernetickí útočníci menia na danom podvodnom webe stratégiu, ako obeť okradnúť v poslednom kroku. V čase nášho testu sme boli v poslednom kroku presmerovaní na inú podvodnú webstránku, s úmyslom infikovať náš počítač vírusom. Obdržali sme však aj informáciu, že rovnaká alebo veľmi podobná podvodná súťaž v poslednom kroku zbierala osobné údaje o obeti, a spolu s nimi sa snažila vymámiť aj údaje z platobnej karty.

Ako sa brániť?

  • Neverte každej súťaži na internete a dôkladne si vždy overte, či spĺňa všetky zákonom dané podmienky. Každá súťaž musí zverejniť štatút súťaže, ktorý obsahuje aj pravidlá súťaže. Taktiež musí byť zverejnený usporiadateľ súťaže, to znamená, že súťaž musí uviesť firmu, ktorá súťaž organizuje a jej kontaktné údaje. 99% podvodných súťaží tieto informácie nemá zverejnené – je to jasné poznávacie znamenie, že ide o podvod.
  • Neverte súťažiam, ktoré vám zašle váš známy alebo rodina cez sociálne siete či Messenger. Ako môžete vidieť aj na tomto príklade, tak podvodná súťaž priamo požaduje zdieľanie odkazu na súťaž, vďaka čomu môže obeť s dobrým úmyslom ďalej šíriť podvod cez sociálnu sieť alebo četovaciu aplikáciu.
  • Podvodné súťaže sa často maskujú za veľké firmy, aj v tomto prípade to bol Volkswagen. Vždy si overte na oficiálnej webovej stránke firmy, ktorá súťaž usporadúva, či naozaj prebieha daná súťaž. Ak na oficiálnej webovej stránke nie sú žiadne informácie o aktuálne prebiehajúcej súťaži, tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou jedná o podvod.