Podvodné internetové obchody – stále pribúdajú


Téme podvodných e-shopov sa náš internetový magazín venoval už viackrát. Stále sa však stretávame s obeťami, ktoré na podvodný internetový obchod narazili a prišli o svoje peniaze a osobné údaje. V článku, ktorý sme publikovali už pred viac ako rokom, sme varovali pred rozsiahlou sieťou podvodných e-shopov, ktoré prevádzkujú podvodníci najskôr z Číny, nakoľko zdrojové kódy podvodných stránok obsahovali čínske znaky. Pôvodný článok aj s rozsiahlym zoznamom podvodných internetových obchodov nájdete tu:

Čo sa zmenilo za posledný rok?

Prakticky nič! Hoci niektoré internetové adresy, na ktorých podvodné e-shopy fungovali, sú už nefunkčné, tak stále veľká časť podvodných obchodov funguje. Buď na pôvodných www adresách, alebo sú pôvodné www adresy presmerované na nové podvodné e-shopy, ktoré priebežne pribúdajú. Z toho vyplýva, že čínska skupina internetových podvodníkov stále funguje, a očividne sa jej celkom dobre darí okrádať slovenských zákazníkov. Vypovedajú o tom príbehy obetí, ktoré nám píšu do redakcie a upozorňujú na nové podvodné internetové obchody.

To, že je skupina čínskych podvodníkov stále veľmi aktívna, dokazuje množstvo nových podvodných e-shopov, ktoré pribudli v krátkej dobe. Jedná sa o obchody fungujúce na nasledujúcich adresách:

sorelobuv.sk
sorelobuv.cc
jackwolfskinslovensko.com
goretexvypredaj.com
mammutvypredaj.com
crocssk.sk
hugobosssk.sk
hugobossslovensko.net

Ak ste sa na niektorej z vyššie uvedených adries chystali nakupovať, tak vám to rozhodne neodporúčame, neuvidíte ani tovar a ani svoje peniaze.

Ako sa nenechať okradnúť?

Stále platia rovnaké zásady, ktoré tu už zazneli mnohokrát v starších článkoch. Medzi najdôležitejšie patrí, aby ste si pred nákupom overili minimálne nasledujúce veci:

  • Či sú splnené legislatívne požiadavky na prevádzku internetového obchodu, teda či e-shop obsahuje obchodné podmienky, podmienky ochrany osobných údajov a informácie o prevádzkovateľovi. Vždy si overte, či firma naozaj existuje – napríklad v obchodnom registri na internete.
  • Či sú na stránke uvedené kontaktné údaje na zákaznícku podporu – telefónne číslo si overte a skúste tam zavolať, či vám niekto zdvihne, resp. sa naozaj dovoláte do e-shopu.
  • Ak sú na stránke gramatické chyby a zlý slovosled, tak to naznačuje, že ju prevádzkuje osoba žijúca v zahraničí a nie slovenská firma. Môže sa jednať o podvodníka.
  • Akékoľvek extrémne zľavy a expresné dodanie do 24H môžu byť len lákadlom – je to ďalšia indícia, že sa môže jednať o podvod.
  • Nikdy na neznámom internetovom obchode neplaťte kartou alebo bankovým prevodom. Pokiaľ obchod nemáte overený, radšej zvoľte dobierku. Chýba možnosť dobierky? Možno je to zámer podvodníka.
  • Overte si obchod predom, hľadajte recenzie na porovnávačoch cien, skúste dať do googla hľadať názov obchodu a slovo skúsenosti. Našli ste negatívne recenzie, alebo ste nenašli žiadne? Obchodu sa radšej vyhnite.

Tip na záver – zoznam podvodných internetových obchodov

Na Slovensku existuje projekt SAFELab, ktorý sa zaoberá internetovou bezpečnosťou, ponúka online kurzy pre dospelých, seniorov a aj deti. Okrem iného tiež zhromažďuje databázu podvodných internetových obchodov a webových stránok, ktoré pôsobia na Slovensku. Aktuálne sa v databáze nachádza viac ako 400 rôznych podvodných webov a e-shopov. Ročné predplatné je 12 eur, za čo získate prístup ku kurzom aj k zoznamu podvodných webov, kde si môžete stránku overiť ešte pred nákupom a neriskovať stratu peňazí. Nevystavujte sa zbytočne riziku a podporte dobrú vec. Viac sa dozviete na stránke projektu:

https://safelab.sk/internetova-bezpecnost/online-kurzy-pre-ludi