Pozor na podvodné Facebook profily, ktoré sa vydávajú za známe obchody a firmy


V predvianočnej dobe rapídne narastá počet podvodných emailov, ktoré nám chodia do emailových schránok. Okrem toho sa sociálne siete ako Facebook, Twitter alebo Instagram plnia falošnými profilmi, ktoré útočníci zneužívajú na šírenie falošných súťaží, ponúk o pôžičku alebo výhodných investícií. Všetky tieto falošné profily majú spoločnú jednu vec a to, že vás chcú okradnúť o osobné údaje a o peniaze.

Aktuálne sa na sociálnej sieti Facebook vyskytujú podvodné profily, ktoré sa maskujú za známe obchody, a pod zámienkou rozdávania darčekových kariet alebo nákupných poukazov, lákajú svoje obete, aby zdieľali a komentovali podvodné príspevky. Podvodný profil následne kontaktuje svoju obeť cez správu v aplikácii Messenger a vyžiada si podrobné osobné údaje pod zámienkou vystavenia darčekovej karty. Útočníci sa zároveň snažia získať aj údaje z platobnej karty. Môžu použiť zámienku, že na platobnú kartu bude pripísaná finančná čiastka z darčekovej karty, alebo že sa jedná len o bežné overenie identity. Ďalšia možnosť, s ktorou sa obeť môže stretnúť, je, že je po nej požadovaný poštový poplatok za zaslanie darčekovej karty. Veľakrát útočník pripojí odkaz na podvodnú phishingovú webovú stránku, ktorá sa vydáva za platobnú bránu. Žiaľ, v tomto prípade sú vyplnené platobné údaje obratom odoslané útočníkovi.

Vždy sa však jedná o podvod. V našom prípade sa podvodný profil vydával za obchod Kaufland. Ako si môžete všimnúť na obrázkoch, nejedná sa o bežnú Facebook stránku, ale len o obyčajný profil, ktorý si nastavil ako hlavný obrázok a profilový obrázok na grafiku obchodu Kaufland.

Rovnako aj informácia o sledujúcich ľuďoch a ľuďoch, ktorí označili podvodný profil ako „páči sa mi to“  je podvod. Každý profil si pod menom môže vyplniť tzv. životopis, ktorý môže mať cca. 100 znakov. V tomto prípade si podvodný profil, zneužívajúci značku Kaufland, len ručne vyplnil falošnú informáciu pod menom profilu.

Podvodný profil ponúka 750 Kč darčekovú poukážku pre prvých 120 ľudí. Objavujú sa rôzne variácie tohto podvodu, ponúkané sú poukážky v eurách, prípadne od iných známych obchodov alebo firiem.

Ako sa brániť?

Žiadna firma, obchod alebo služba si na Facebooku nevytvorí profil, ale klasickú Facebook stránku. Preto, ak narazíte na akýkoľvek príspevok, ktorý publikuje bežný profil, vydávajúci sa za známy obchod alebo firmu, bude sa jednať o podvod.

Samozrejme vznikajú aj podvodné Facebook stránky, preto je nutné sa vždy uistiť, či sa nachádzate na oficiálnej Facebook stránke obchodu. Môžete si to overiť tak, že si otvoríte webovú stránku obchodu alebo služby a priamo na tejto stránke vyhľadáte odkaz smerujúci na Facebook stránku. Takto budete mať istotu, že sa dostanete na oficiálnu Facebook stránku obchodu alebo služby. Verte len príspevkom z oficiálnej Facebook stránky obchodu alebo služby.

Nikdy neodosielajte cez Messenger svoje osobné údaje, ak ich po vás niekto požaduje bude sa jednať o podvod a budú zneužité.

Nikdy neposielajte údaje z platobných kariet cez Messenger, emailom ani inou formou. Nikdy ich nevypĺňajte na neoverených neznámych webových stránkach.

Nikdy neklikajte na odkaz, ktorý vám pošle neznáma osoba cez Messenger. Ak niekto podmieňuje získanie darčeku/ výhru v súťaži tým, že musíte otvoriť internetový odkaz, tak sa jedná o podvod.