Pozor na podvodnú mobilnú aplikáciu Business Manager – odcudzí vám reklamný Facebook účet


Prevádzkujete reklamný účet v sociálnej sieti Facebook a využívate Facebook Business Manager? V tom prípade si dajte pozor na podvodné neoficiálne mobilné aplikácie, ktoré vám sľubujú možnosť manažovať svoj účet cez mobilný telefón, pretože vás to môže stáť nemalé peniaze. Aktuálne sa na sociálnej sieti Facebook zobrazuje minimálne jedna reklama na podvodnú aplikáciu určenú pre mobilné zariadenia s Androidom. Jej cieľom je ovládnuť váš Facebook účet a minúť vaše peniaze na podvodné reklamy.

Reklama na neoficiálnu podvodnú aplikáciu s názvom Business for FB (v reklame sa zobrazuje názov Business Manager on Mobile) sa zobrazuje na sociálnej sieti Facebook. Podľa aktuálnych zistení je jediným cieľom aplikácie to, aby získala prístup k vášmu FB účtu a vás od neho odrezala. Následne útočník vytvorí vo vašom profile podvodné reklamy, ktoré nastaví na najvyšší povolený finančný limit na čerpanie reklamy (čo môžu byť tisíce eur) a reklamy spustí. To má za následok vyčerpanie finančných prostriedkov z platobnej karty, ktorá je s Facebook účtom prepojená, až do nastaveného limitu na karte pre platby na internete.

Aplikácia je aktuálne stále dostupná v obchode Google Play, hoci už bola reportovaná ako podvodná. Čoskoro po kontrole firmou Google by aplikácia mala byť stiahnutá, to však neznamená, že sa nezačnú objavovať podobné aplikácie. Aktuálne už má aplikácia desiatky stiahnutí a na Slovensku je známy minimálne jeden prípad, kedy si obeť danú aplikáciu nainštalovala a stratila prístup k svojmu účtu. Rovnako boli vytvorené podvodné reklamy s maximálnym rozpočtom (až 20 000 eur/deň).

Na záver vás chcem upozorniť, aby ste si inštalovali vždy len oficiálne aplikácie, ktoré vytvoril priamo prevádzkovateľ služby alebo firma, ktorá bola prevádzkovateľom služby na to autorizovaná. V tomto prípade len aplikácie od firmy Facebook. Zoznam oficiálnych aplikácií nájdete vždy na webovej stránke prevádzkovateľa služby. Pri použití akejkoľvek neoficiálnej aplikácie riskujete, že sa jedná o podvod a vaše prihlasovacie údaje a váš účet skončí v rukách útočníka.