Podvody s binárnymi opciami alebo po našom „stávkovanie na víťaza“


Už od minulého roka sa na Slovensku začali rozširovať rôzne skupiny, ktoré lákajú naivných ľudí na obchodovanie s binárnymi opciami a vysoké zisky rádovo tisíce až desiatky tisíc eur mesačne. Ak čítate články na našom Security Magazíne pravidelne, tak asi už teraz nadobúdate podozrenie, prečo by sa niekto delil o tajomstvo toho, ako zarobiť desiatky tisíc eur, s kýmkoľvek neznámym. Odpoveď je jednoduchá, pretože bez týchto ľudí by žiadne zisky neboli.

Najskôr si povedzme, čo sú binárne opcie a ako sa s nimi obchoduje. Vo všeobecnosti to vyzerá rovnako ako tipovanie a stávkovanie v športe. Vsadíte si sumu na víťaza a ak vyhráte, tak dostanete niečo navyše podľa výherného kurzu. Ak prehráte, tak prídete o všetky vsadené peniaze. Pri obchodovaní s binárnymi opciami je to rovnaké – stavíte svoje peniaze na to, že kurz zvolenej platobnej meny (USD, EUR a pod.) prekročí určitú hodnotu do zvoleného času (napr. 5 minút). Obchod môže vyzerať nasledovne: Stavím si 100 eur na to, že do 5 minút sa mena eura posilní voči americkému doláru o 0.05%. Ak sa tak do 5 minút stane, tak získate určitú odmenu – napr. 20 eur, a teda vo výsledku máte 120 eur. Ak sa tak ale nestane, tak prichádzate o celú sumu 100 eur! Už isto vidíte tú paralelu so športovým stávkovaním. Z tohto dôvodu a vysokého rizika straty je obchodovanie s binárnymi opciami regulované Národnou bankou Slovenska. Binárne obchodovanie je zakázané prevádzkovať neprofesionálmi, teda bežný človek by sa s ponukou binárnych opcií ani nemal stretnúť, pretože takáto ponuka je nelegálna. Viac informácií nájdete v článku časopisu Trend:

https://www.trend.sk/spravy/binarne-opcie-su-slovensku-novom-prisnejsie-regulovane

Poďme ale späť k podvodu. Ako prebieha?

  • Existujú zahraničné firmy (väčšinou v daňových rajoch alebo krajinách, ktoré nerešpektujú našu legislatívu ohľadom obchodovania s binárnymi opciami) ponúkajúce služby, cez ktoré je možné uzatvárať obchody s binárnymi opciami. Zároveň tieto firmy ponúkajú aj krátke niekoľkohodinové online školenia označované ako „Academy“.
  • Tieto firmy majú svojich lídrov pre každú krajinu, ktorí verbujú nových členov do systému.
  • Verbovanie prebieha cez online „semináre“, na ktoré sú pozývaní hlavne ľudia blízky tým, ktorí sa do systému už zapojili. Ak dostanete pozvánku na online seminár, tak sa v presný čas pripojíte na živé vysielanie lídra, ktorý asi hodinu rozpráva o svojom živote, ako zarába 70 000 eur mesačne, ako sa vypracoval, ako nechápe ľudí, ktorí sa vypracovať nechcú, aké to je celé jednoduché a samozrejme prídu aj príbehy nových členov, ktorí vraj už po mesiaci začali zarábať tisíce eur. Počas celého semináru sa nič konkrétne nedozviete, je to len manipulačná masáž, ktorá vás ma presvedčiť o tom, že je to životná šanca na bohatstvo. Opak je však pravdou. Líder dokonca tvrdí, že zarábanie týmto spôsobom je triviálne, jednoduché, dokonca sa chváli tým, že takto obchodujú jedenásťročné deti. Toto klamstvo vyznieva až smiešne, ale dokazuje to, kam až sú ochotní zájsť, aby vás presvedčili.
  • Na konci seminára zistíte, že pre prístup ku školeniam a obchodovaniu je nutné zaplatiť registračný poplatok od 160 až po takmer 700 eur, a zároveň platiť každý mesiac 125 eur manipulačný poplatok. Samozrejme vás líder naďalej presviedča o tom, že je to minimálny poplatok za to, že môžete začať zarábať tisíce eur mesačne. Ibaže by ste žiaľ nezačali…
  • Líder počas prezentácie predstavuje tajnú Facebook skupinu, kde si ľudia vymieňajú skúsenosti, a ukazuje šťastné príspevky od ľudí, ktorí zarábajú. Realita je však taká, že tam publikujú ľudia, ktorí na systéme zarábajú len ako na pyramíde, a ak sa tam objaví negatívna správa, tak je okamžite odstránená a užívateľ zablokovaný.

Našej redakcii sa podarilo preniknúť do danej skupiny a máme nahraný aj kompletný seminár, ktorý realizovala jedna líderka. Informácie uvedené v článku sa zakladajú na našej vlastnej skúsenosti.

Na čom sa zarába?

Pyramída, pyramída a opäť len pyramída. Ľudia, ktorí sa nechali naverbovať do systému veľmi rýchlo zistia, že binárne opcie sú len hazard a tipovanie. Ako ale zarobiť peniaze? Ako sme už spomenuli, tak každý člen musí zaplatiť tučný vstupný poplatok, a následne mesačný poplatok. No a tu je pes zakopaný. Samotný líder, ako aj členovia daného systému, zarábajú práve na províziách za verbovanie nových členov. Čím viac členov naverbujete, tým viac peňazí dostávate – a to v rámci pyramídovej hierarchie. To znamená, že ak vás naverboval líder, a vy naverbujete niekoho ďalšieho, tak časť provízie dostanete vy a časť váš líder. Jednoducho pyramída. Ak nikoho nepresvedčíte a nenaverbujete, tak ste sa stali posledným článkom a jednoducho len prišli o peniaze. Nehovoriac o tom, že aj binárne opcie ako istý druh hazardu môžu vyvolať závislosť, prípadne sa obeť v snahe vykryť straty rozhodne investovať väčšie peniaze. Sme presvedčení o tom, že čoskoro sa objavia na verejnosti smutné príbehy o tom, ako ľudia prišli o celoživotné úspory alebo strechu nad hlavou.

Aby podvodné firmy maskovali svoje konanie, tak sa často používa na vyplácanie ziskov z pyramídy práve kryptomena Bitcoin, ktorá nie je oficiálnym platidlom a je ťažko vystopovateľná. Ako to pri pyramídových systémoch býva, tak najviac zarobia tí členovia, ktorí sú hore, teda lídri. Rovnako ako je nelegálny pyramídový systém, tak je protizákonné aj obchodovanie s binárnymi opciami pre bežných ľudí. To bude ďalší dôvod, prečo používajú anonymnú kryptomenu Bitcoin.

Podvod, podvod, podvod! Na záver chceme upozorniť na to, že na internete sa množia rôzne finančné podvody, ktoré lákajú ľudí na rýchly zisk a bohatstvo. Dôležité je uvedomiť si, že nikto vám nebude prezrádzať recept na rýchle zbohatnutie. Bol by predsa hlúpy a ochudobnil by sám seba. Ak poznáte miesto, kde je zakopané zlato, tak si to predsa necháte pre seba a nebudete to vytrubovať do celého sveta. Pokiaľ teda narazíte na podobnú reklamu, alebo vás niekto bude presviedčať, že môžete bez rizika zarábať tisíce eur mesačne, tak nám môžete veriť, že sa jedná na 100% o podvod.