Mystery boxy a reálne skúsenosti zákazníkov


O internetových obchodoch, ktoré ponúkajú tzv. mystery boxy, teda balíčky s dopredu neznámym obsahom, sme už písali. Eshopy, ktoré ich predávali, mali extrémne veľa negatívnych recenzií a zákazníci boli veľmi nespokojní. Posledných pár týždňov sa s podobnými obchodmi akoby roztrhlo vrece. Na Facebooku sa zobrazuje veľké množstvo reklamy na rôzne obchody, ktoré ponúkajú mystery boxy alebo novú variantu – preposlanie záhadného nedoručeného balíka z Amazonu či iného známeho nadnárodného internetového obchodu.

Internetové obchody, ponúkajúce záhadné mystery boxy, ich vždy prezentujú ako obrovské krabice plné elektroniky, mobilných telefónov, notebookov a iných užitočných zariadení. Samozrejme sa jedná len o premyslený podvodný marketing – skutočnosť je veľmi, ale veľmi, odlišná. Presvedčila sa o tom aj pani Dominika – tá si jeden z ponúkaných mystery boxov kúpila na internetovom obchode laureshop(.)eu, ktorý má ako sídlo uvedenú pravdepodobne schránkovú firmu v americkom meste Delaware.

Jeden objednaný mystery box stál 25 eur, a to bol u predajcu ešte v zľave. Pani Dominika si ich objednala viac, aby využila ponúkanú zľavu a zvýšila svoju šancu na získanie elektroniky za výhodnú cenu. Čo ale prišlo naozaj? Po niekoľkých týždňoch začali prichádzať mystery boxy z Číny, avšak okrem už zaplatených 25 eur bolo nutné doplatiť ešte aj clo a celú situáciu riešiť s poštou. Po otvorení prvého mystery boxu zostala pani Dominika nemilo prekvapená, pretože balík obsahoval len neznačkový nabíjací USB kábel v hodnote pár desiatok centov. Ďalšie mystery boxy na tom neboli o moc lepšie – obsahovali sadu na manikúru, nekvalitné slúchadlá a nabíjací adaptér. Všetky doručené veci mali hodnotu maximálne pár eur.

Prečo je mystery box podvod?

Úplne na začiatok je nutné povedať, že žiaden predajca nebude predávať za cenu 25 eur balíky plné elektroniky za stovky eur. Nijaký predajca, ani ten internetový, nechce byť v strate a predávať pod cenu – každý predajca chce v prvom rade zarobiť. To je prvý dôvod, prečo v mystery boxe nikdy nenájdete nič cennejšie ako vec za pár eur.

Nová varianta nazvaná Amazon mystery box je vyslovene podvod. Niektoré internetové obchody, ktoré ho ponúkajú, ho prezentujú ako balík, ktorý odoslal obchod Amazon, ale nebol doručený kupujúcemu a teraz leží na sklade Amazonu, takže si ho môžete kúpiť za výhodnú cenu. Týmto spôsobom to však určite nefunguje. Sám celkom často nakupujem na Amazone a ak sa balík nepodarí doručiť, alebo ho kupujúci odmietne prevziať, tak sa balík vráti späť na sklad Amazonu, kde je opätovne zaradený na predaj. Ak by Amazon takto vyhadzoval každý nedoručený balík, rýchlo by sa dostal do straty. Zároveň si Amazon nebude ničiť svoju povesť rozosielaním pofidérnych mystery boxov.

Väčšinu internetových obchodov, ktoré ponúkajú mystery boxy, prevádzkujú neznáme čínske firmy alebo schránkové firmy zo zahraničia a daňových rajov. Taká je aj skúsenosť pani Dominiky. Firma, ktorá jej mystery box predala, sídli v USA – konkrétne na adrese, kde sú prevádzkované schránkové firmy (tzv. offshore firmy). Obdržaný tovar teda nemá kam vrátiť a v prípade, že by ho chcela zaslať do USA na adresu sídla firmy, tak by za poštovné zaplatila ďalšie desiatky eur. To by jej však nepomohlo, balík by sa jej najskôr vrátil späť ako nedoručený.

Pozor na laureshop a jeho VIP program!

Keď som si pozeral obchodné podmienky zverejnené na internetovom obchode laureshop, tak ma zarazila sekcia o opakovaných platbách a VIP sekcii. Tento obchod dokonca ponúka zaradenie do VIP programu, čo znamená, že vám budú posielať reklamné emaily a raz mesačne dostanete zľavový kód. Ak si pri objednávke nevšimnete, že súhlasíte so zaradením do VIP programu, tak vám bude následne každý mesiac strhnutá platba vo výške 3,9 eur. Na bežnom internetovom obchode musíte súhlasiť so zasielaním reklamných emailových správ, tu si za to dokonca ešte zaplatíte. V každom prípade vám absolútne neodporúčame kupovať mystery boxy a ak narazíte na internetový obchod, ktorý ich ponúka, tak na takom obchode radšej nekupujte ani iný tovar. Žiaden solídny a seriózny predajca jednoducho nikdy nebude predávať mystery boxy.