Pozor na podozrivé obchody bestbuysolution-sk a ishop-sk


V dnešnom článku sa budeme venovať dvom internetovým obchodom, ktoré sa na seba až príliš podobajú. A to nielen dizajnom a ponukou tovaru, ale najmä tým, ako porušujú Slovenskú legislatívu a utajujú svojho prevádzkovateľa. Internetové obchody sú prevádzkované na zahraničných internetových adresách s koncovkou .com, konkrétne na bestbuysolution-sk(.)com a ishop-sk(.)com.

Obe tieto webové domény majú utajeného majiteľa, to znamená, že nie je možné zistiť, kto si danú doménu zaregistroval a je jej majiteľom. Oba internetové obchody využívajú vo veľkom marketing na Facebooku, a preto sa s nimi môže stretnúť množstvo ľudí. Rovnakým spôsobom sa o nich dozvedela aj naša redakcia.

Ako najväčší problém týchto internetových obchodov vidíme absolútne ignorovanie európskej a slovenskej legislatívy. Na internetových obchodoch chýba akákoľvek informácia o jeho prevádzkovateľovi. Teda, vy ako zákazník neviete, u akej firmy si tovar kupujete. Na stránke obchodu nie je zverejnený žiaden telefonický kontakt a dostupná je len jedna kontaktná emailová adresa, ktorá funguje na bezplatnej službe Gmail.

Internetové obchody nemajú žiadne obchodné podmienky, čo je vážne porušenie legislatívy. Rovnako na stránke eshopu nenájdete podmienky o ochrane súkromia (GDPR). Objednávku môžete jednoducho dokončiť bez toho, aby ste odsúhlasili akékoľvek obchodné podmienky, či dali súhlas so spracovaním svojich osobných údajov. Na stránke eshopu taktiež nenájdete žiadne reklamačné podmienky, adresu, kam tovar vrátiť do 14 dní, ani informácie o doprave.

Ďalšie nedostatky na stránke sú technického charakteru. Napríklad odkazy v pätičke stránky obchodu sú nefunkčné – po kliknutí na akýkoľvek odkaz v sekcii „Pomoc a podpora“ sa nikam nedostanete. Keď sme si preverili, kde je internetový obchod prevádzkovaný po technickej stránke (hosting, server), tak webová doména smeruje na IP adresu v Nemecku. To naznačuje, že internetový obchod môže prevádzkovať osoba, ktorá sa nenachádza na území Slovenska.

Čo vám hrozí?

Aktuálne nemáme potvrdené, či internetové obchody skutočne posielajú tovar alebo nie. V každom prípade sú podozrivé minimálne tým, že závažne porušujú legislatívu, preto na nich neodporúčame nakupovať. V prípade nákupu na daných eshopoch môže nastať niektorá z nasledujúcich situácií:

  • Obchod tovar neodošle.
  • Obchod odošle iný tovar.
  • Obchod zbiera osobné údaje, a tie môže použiť na inú ilegálnu činnosť.
  • Kvôli absencii kontaktných údajov nebudete mať kde tovar reklamovať, alebo vrátiť do 14 dní.