Máte doma alebo vo svojom blízkom okolí dieťa či tínedžera, ktorý používa smartfón/ počítač? Pracujete v škole alebo inej inštitúcii, kde ste v častom kontakte s deťmi, a všímate si ako sa ich čas strávený s technológiami stále zvyšuje? Máte prehľad o tom, ako deti trávia na internete čas, aké stránky, videá si prezerajú a s kým sú v online kontakte? Záleží vám na tom, aby boli deti na internete v bezpečí?
V súčasnej dobe globálnej pandémie trávime online viac času ako sme boli zvyknutí – do kyberpriestoru sa presunula veľká časť našich aktivít, vrátane výkonu povolania, komunikácie, získavania nových informácií ale i nakupovania. Rovnako sa to dotklo aj detí – žiakov, ktorí nemohli chodiť do školy prezenčne, ale pripájali sa na vyučovanie online, prípadne prostredníctvom počítača dostávali zadania úloh a vypracovávali na ňom školské projekty. Kybersvet však pre nich slúžil aj ako prostriedok na vyplnenie dní, keďže fyzické aktivity boli značne obmedzené a mnohé voľnočasové zariadenia boli dočasne zatvorené. Taktiež sa doň presúval kontakt so spolužiakmi a priateľmi, s ktorými nemohli byť offline, prípadne si hľadali online nové kamarátstva a kontakty, keďže boli celé dni zavretí doma.
Používanie technológií a internetu rastie nevídaným spôsobom a i keď prináša mnoho úžitku, akosi sa popri tom zabudlo na prevenciu. Vedeli ste, že dospievajúceho môže v bezpečí detskej izby ľahko osloviť kybergroomer alebo sexuálny predátor, ktorý ho bude manipulovať, dokým mu nepošle svoje odhalené fotky, prípadne ho nevyláka na osobnú schôdzku za účelom zneužitia? Že niekedy i napriek rodičovskej kontrole môže dieťa nájsť na internete násilné, nevhodné, pornografické či inak rizikové videá, ktoré ho môžu skutočne znechutiť až vydesiť, a o ktorých sa bude hanbiť hovoriť? Že sa stal na internete obeťou kyberšikany, spolužiaci ho zosmiešňujú alebo úplne vylúčili z online skupín? Že sa necháva inšpirovať blogmi o anorexii i sebapoškodzovaní, alebo ho oslovila online sekta či extrémistické hnutie? Ste si istí, že dieťa vie, ako sa zachovať pri ohrození, a že pri vážnom probléme príde za vami? A tiež, poznáte hranicu užívania technológií – že meradlom nie je len samotný čas, ktorý dieťa strávi s mobilom v ruke?
Vzhľadom k akútnej potrebe bezpečného internetu pre deti a tínedžerov sme sa rozhodli vytvoriť online kurzy pre školy. Ak aj nie ste priamo zamestnanec školy, stačí, keď budete kontaktovať triedneho učiteľa dieťaťa, a nasmerujete ho na možnosť preventívneho programu.
Školy sa môžu prihlásiť na stránke:
https://www.internetpredeti.sk/
Žiaci budú mať prístup k trom edukačným rozprávkam pre deti vo veku 6-12 rokov a 16 kurzom pre tínedžerov od 12 rokov – tie sú v interaktívnej textovej forme s obrázkami alebo vo forme dabovaného video s prezentáciou, viac informácií môžete nájsť na:
https://safelab.sk/internetova-bezpecnost/online-kurzy-pre-organizacie
Pre absolvovanie kurzov stačí dieťaťu mobil, tablet alebo počítač s pripojením na internet, voľný čas v rámci zimných prázdnin môžu teda žiaci aspoň čiastočne využiť aj na vzdelávanie v oblasti kyberbezpečnosti. A nemajte obavy, kurzy sú písané jednoducho a ich jazykom, nejde o nudné definovanie pojmov – pôsobí to akoby im jednotlivé témy vysvetľoval starší kamarát na príklade bežných situácií. Veríme, že naše preventívne online kurzy pomôžu udržať deti a mladých ľudí nielen v bezpečí, ale ich aj naučia ako sa správať k druhým ohľaduplne a bez predsudkov.