Norton antivírus inštaluje na počítače cryptominer


Spoločnosť NortonLifeLock stojaca za známym antivírovým riešením Norton 360 sa rozhodla pre dosť neštandardný krok, a to spustenie vlastného programu na ťažbu kryptomeny Ethereum. Ešte viac zarážajúce je to, že sa nejedná o samostatnú aplikáciu, ale priamo o súčasť antivírového riešenia. Za tento krok sa spoločnosť NortonLifeLock ocitla pod paľbou kritiky zo strany používateľov antivírusu.

Nástroj na ťažbu kryptomeny má názov Norton Crypto a do antivírového riešenia Nortom 360 bol zahrnutý v júni 2021. Nástroj umožňuje ťažiť kryptomenu Ethereum, pričom používateľ si môže ponechať 85% vyťaženej kryptomeny. Zvyšných 15% si ponecháva spoločnosť NortonLifeLock, ktorá prevádzkuje tzv. mining pool. Nástroj na ťažbu kryptomeny je možné zapnúť len v prípade, ak zariadenie, na ktorom je nainštalovaný, obsahuje grafickú kartu nVidia s grafickou pamäťou aspoň 6 GB. Pre ťažbu kryptomeny je potrebné použiť online peňaženku, ktorá je uložená v cloudovom riešení spoločnosti.

Spoločnosť NortonLifeLock informovala, že pre inštaláciu nástroja Norton Crypto je potrebné povolenie používateľa. Avšak na sociálnych sieťach sa začali objavovať mnohé sťažnosti, ktoré poukazujú na to, že po inštalácii nástroja je veľmi komplikované jeho odinštalovanie. Používatelia na sociálnej sieti Twitter informujú, že nástroj sa na zariadenie nainštaluje cez súbor NCrypt.exe, ktorý následne nie je možné odinštalovať.

Samotný nástroj Norton Crypto síce je možné odinštalovať, ale potrebné je najskôr deaktivovať tzv. ochranu proti neoprávnenej manipulácii s aplikáciou. Táto ochrana zabraňuje práve tomu, aby iné aplikácie alebo používatelia upravovali samotnú inštaláciu antivírovej aplikácie Norton 360. Po deaktivácii ochrany môže používateľ následne odinštalovať nástroj na ťažbu kryptomeny. Otázkou ostáva, či je tento krok nutný, keďže ťažba kryptomeny nemá nič spoločné s ochranou počítača –a presne táto skutočnosť je spoločnosti NortonLifeLock vyčítaná na sociálnych sieťach. Po deaktivovaní ochrany je nutné ísť do adresára, kde je antivírový balík Norton 360 nainštalovaný, a tam manuálne zmazať súbor NCrypt.exe. Takýto postup môžeme označiť prinajmenšom za používateľsky neprívetivý.

Tak či tak, stále ostáva otvorená otázka, či je vhodné zahrnúť do antivírového riešenia práve nástroj na ťažbu kryptomeny. Hlavne z toho uhla pohľadu, že sa na internete objavuje množstvo malvéru, ktorý sa snaží nainštalovať utajený crypto miner na zariadenie obete a profitovať z tajnej ťažby kryptomeny. Antivírus by mal priamo pred týmito crypto malvérmi používateľa chrániť.