Zdrojový kód k operačnému systému Windows XP zverejnený

Na diskusnom fóre 4chan bol zverejnený príspevok, ktorý ponúkal zdrojové kódy Windows XP na stiahnutie. Zdrojové kódy k operačným systémom firmy Microsoft nie sú bežné dostupné a jedná sa o odcudzené zdrojové kódy.

Všetky verzie systému Windows majú uzavretý kód. Okrem systému Windows XP obsahoval balík aj zdrojové kódy k starším systémom Windows Server 2000, Windows NT, Windows CE 3, 4 a 5 a dokonca aj staručkého systému MS DOS 6.0.

Otázne je, či uniknuté zdrojové kódy nepredstavujú bezpečnostné riziko, nakoľko umožňujú útočníkom detailne preskúmať kód operačného systému. Windows XP je 20 rokov starý operačný systém a aktuálne je k internetu pripojené len 1% počítačov na svete s týmto systémom.

V súčasnosti už firma Microsoft nepodporuje systém Windows XP a nevydáva preň žiadne aktualizácie a opravy, čo znamená, že všetky bezpečnostné diery, ktoré sa v systéme aktuálne nachádzajú, už nebudú opravené.

Starší operačný systém môžu používať napríklad priemyselné systémy, ktoré boli v minulosti nasadené do prevádzky práve so systémom Windows XP a stále sú v prevádzke. V prípade, že by sa objavil sofistikovaný škodlivý kód, ktorý by útočil na novo objavenú bezpečnostnú chybu v systéme Windows XP, tak aj 1% počítačov nie je zanedbateľné číslo.