Tip: 15.1.2021 vychádza výborná kniha (Ne)bezpečný internet


Portál hoax.sk s takmer desaťročným fungovaním pôsobí vo svete kyberbezpečnosti už od roku 2012 a vďaka obrovskému množstvu materiálu zozbieraného na základe skúseností bežných ľudí (sledované sú vírusy a zabezpečenie pc, správanie ľudí na internete, hoaxy a falošné správy, využívanie anonymity internetu, spamy, podvody s platobnými kartami, falošné lotérie…) vyjde už čoskoro aj knižná podoba tejto problematiky. Prečo bude táto kniha dôležitá a potrebná aj pre vás a vašich blízkych? Odpovedajte si s nami na otázky nižšie a pochopíte.

Staráte sa prirodzene o bezpečie svoje a svojich blízkych? Asi ako každý pri odchode z domu skontrolujete zamknuté dvere, v dave si strážite peňaženku a deti poučíte, že by sa nemali rozprávať s cudzími ľuďmi. Ale čo kybersvet, ak denne používate smartfón, tablet, či počítač s pripojením na internet, pristupujete k jeho nástrahám rovnako zodpovedne ako k rizikám v offline svete?

A viete o tom, že je omnoho vyššia pravdepodobnosť, že vás niekto okradne prostredníctvom vašej virtuálnej činnosti ako to, že vás na ulici prepadne zlodej? Dokonca sa nemusí jednať priamo o tvrdý hackerský útok, kedy sa vám niekto nabúra do účtu prelomením hesla, ľahko sa môžete stať obeťou podvodníka, ktorý vás zmanipuluje tak, že mu vy sami poskytnete prístupové údaje do vašich účtov/ profilov.

A čo vaše dieťa, ešte stále mu prízvukujete, aby nešlo samé potme parkom a nebralo si cukríky od cudzích ľudí? A viete o tom, že v „bezpečí“ detskej izby po ňom bežne „hádžu cukríky“ sexuálni predátori, ktorí sa vydávajú za jeho rovesníkov? Alebo, že posledné týždne je mĺkve preto, že sa stalo obeťou kybergroomingu alebo kyberšikany?

Že vám sa to nemôže stať? Bohužiaľ, prieskumy, čoraz častejšie spravodajské články aj samotné skúsenosti čitateľov online portálu hoax.sk hovoria o opaku.  Pokiaľ majú vaše deti verejné profily na sociálnych sieťach, vy používate jedno heslo na každej stránke, kyberochranu počítača považujete za vybavenú nainštalovaným antivírusovým programom, nie ste príliš kritickí k obsahu na internete a veríte paušálne takmer všetkému zverejnenému, môže byť len otázkou času, kedy sa stanete obeťou kyberpodvodníkov.

Objednajte si knihu (Ne)bezpečný internet a prostredníctvom veľkého množstva zozbieraného a riešeného materiálu v oblasti kyberbezpečnosti, na ktorý priebežne upozorňujú ľudia okolo nás, sa naučte rozlíšiť riziká v online svete. Knihu si prečítajte vy, vaše deti a darujte ju aj vašim rodičom – každý si v nej nájde tému cielenú pre jeho potreby. Rovnako tým podporíte týchto kybernetických bojovníkov za pravdu v ich ďalšej činnosti.

Akým témam sa kniha podrobne venuje?

  • Ako sa brániť kyberšikane
  • Ako bezpečne nakupovať v e-shopoch
  • Ako rozoznať hoax a fake news
  • Ako odhaliť podvodníkov a útočníkov na internete
  • Ako sa nepopáliť na zoznamkách a sociálnych sieťach

Okrem priblíženia tematiky a uvedených príkladov, kniha prinesie aj konkrétne návody a postupy, ako sa chrániť v online svete a ako nepodľahnúť konšpiráciam vďaka overovaniu faktov. Knihu si môžete predobjednať tu:

https://www.martinus.sk/?uItem=774625

https://www.bux.sk/knihy/597322-ne-bezpecny-internet.html

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/23048047/ne-bezpecny-internet/