Pozor na podvodné internetové zoznamky – propagované aj cez Facebook


Naša redakcia si všimla opakujúce sa príspevky v rôznych skupinách na sociálnej sieti Facebook zobrazujúce fotografiu atraktívnej ženy, pričom v popise bolo uvedené, že si hľadá priateľa. V príspevku bol uvedený aj odkaz, cez ktorý je možné danú ženu kontaktovať. Tieto príspevky zdieľajú a komentujú ďalší ľudia, hlavne opačného pohlavia.

Príspevky odkazujúce na podvodnú zoznamku vytvárajú buď podvodné profily, ktoré boli založené len na túto činnosť, alebo reálne profily, ktoré boli odcudzené. Niektoré profily mali históriu: vyplnené informácie, fotografie a množstvo bežných príspevkov. Z toho dôvodu sme usúdili, že sa jedná o profily skutočných ľudí, ktoré boli odcudzené podvodníkmi.

Odkaz z príspevku smeruje na stránku vytvorenú v bezplatnej službe Sites od spoločnosti Google a obsahuje len vyzývavú fotografiu, otázku, či užívateľovi už bolo 18 rokov a tlačidlo ÁNO. Tlačidlo smeruje na internetovú adresu vytvorenú cez skracovač adries Bitly, a preto užívateľ predom nevie, kam bude presmerovaný. Podvodník sa tým snaží maskovať skutočnú adresu odkazu – tlačidla.

Po odsúhlasení podmienky je užívateľ presmerovaný na inú webovú stránku, ktorá zobrazuje niečo ako profil ženy a obsahuje dve tlačidlá. Je jedno, na ktoré užívateľ klikne, následne je opätovne presmerovaný na ďalšiu, v poradí už tretiu stránku.

Užívateľ je presmerovaný na registračnú stránku, ktorá má až pornografický charakter, a niekoľkými otázkami si vyžiada od užívateľa vek, miesto bydliska, emailovú adresu a heslo pre registráciu. V tejto chvíli si užívateľ, ktorý vyplní registračné údaje, nemôže byť istý, či tie nebudú zneužité pri ďalších podvodoch.

Po dokončení registrácie ste presmerovaný na webovú stránku mDates, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako úplne bežná internetová zoznamka, ale nie je to tak.

Na emailovú adresu bol zaslaný email na potvrdenie registrácie – tento email padol priamo do priečinka SPAM. Už emailová služba Gmail vyhodnotila email zo zoznamky mDates ako nebezpečnú a nevyžiadanú poštu.

A poďme k samotnému jadru podvodu. Po dokončení registrácie si môžete pozerať profily na zoznamke – je tam veľa profilov, ktoré obsahujú fotografie atraktívnych žien (alebo mužov, záleží pod akým pohlavím sa užívateľ zaregistroval). Všetky profily sú online, dokonca v meste, kde bývate. Napríklad v našom prípade, kedy sme zvolili malé mesto Martin, boli dostupné online stovky profilov z Martina. Samozrejme sa jedná o falošné, nereálne profily, vytvorené za účelom navodiť dojem, že sa jedná o aktívnu a navštevovanú zoznamku.

Asi do 15 sekúnd od dokončenia registrácie nám poslal správu jeden z profilov. Len upozorňujeme, že náš profil nemal vyplnené žiadne informácie ani fotografiu, existoval asi 15 sekúnd a už sa nám začali ozývať ženské profily.

A ako vás chce podvodná zoznamka okradnúť o peniaze? Jednoducho, za každú akciu, ktorú spravíte, musíte zaplatiť 50 kreditov. Na začiatok dostanete 100 kreditov zadarmo ako bonus.

Keď sme odpísali na správu, ktorú sme dostali a ktorá bola vcelku dobre napísaná po slovensky (hoci sa našli drobné chyby napr. oslovenie „Ahoj ty!“ je dosť neštandardné), dve odpovede, tak sme obratom vyčerpali počiatočných 100 kreditov.

Nato sa nám zobrazilo okno, kde sme si mohli dokúpiť ďalšie kredity – a v tom je jadro podvodu. Ponúkaných 220 kreditov stojí 5 eur, za čo si užívateľ zakúpi len ďalšie štyri správy, ktoré môže poslať. To je ako keby ste za každú správu, ktorú pošlete cez Facebook Messenger zaplatili 1,25 eur, čo je skutočne extrémne drahé.

A čo profil, ktorý nás oslovil ihneď po registrácií? Jedná sa o obyčajného bota, teda program/ automatického robota, ktorý píše každému ihneď potom ako sa zaregistruje a tvári sa ako skutočný človek. Je to však len podfuk, ktorý používa podvodná zoznamka na to, aby mal naivný používateľ pocit, že sa o neho hneď zaujíma iný atraktívny človek, vďaka čomu minie kredit a v domnení, že si píše so skutočnou osobou, si zakúpi ďalší kredit už za svoje peniaze.

A práve v tomto vidíme jasné podvodné a nekalé konanie – preto buďte v prípade akejkoľvek online zoznamky extrémne opatrní a vyhýbajte sa spoplatneným zoznamkám, nakoľko vo veľa prípadoch sa môže jednať o obyčajný podvod.