Kybernetickí útočníci získali kompletnú databázu obyvateľov Argentíny


Argentínska vláda čelí obrovskému úniku osobných údajov, kedy sa hackerom podarilo nabúrať do vládnych IT systémov, ktoré obsahovali digitálne kópie občianskych preukazov (ID kariet) všetkých občanov Argentíny. Podľa aktuálne dostupných informácií mal hackerský útok prebehnúť v septembri, kybernetickým útočníkom sa vtedy podarilo získať databázu s citlivými údajmi o viac ako 45 miliónoch občanov.

Začiatkom októbra sa na sociálnej sieti Twitter začali objavovať fotografie občianskych preukazov známych osobností, aj s informáciou, že sa hackerom podarilo získať kompletnú databázu obyvateľov Argentíny. Medzi zverejnenými fotkami preukazov totožnosti sa objavili aj osobnosti ako prezident Argentíny Alberto Fernández alebo futbalová hviezda Lionel Messi. Následne sa na nechvalne známom diskusnom fóre, ktoré sa zaoberá kybernetickou kriminalitou a obchodom s odcudzenými dátami, objavila ponuka na predaj kompletnej databázy obyvateľov Argentíny. Databáza obsahuje všetky citlivé údaje, ktoré sú uvedené na občianskych preukazoch, mimo iné celé meno, dátum narodenia, adresu trvalého bydliska a fotografiu občana.

Argentínska vláda potvrdila bezpečnostný incident s tým, že bolo zneužité VPN pripojenie, ktoré používali zamestnanci ministerstva zdravotníctva. Avšak vláda vo vyhlásení tvrdila, že uniklo len 19 fotografií občianskych preukazov a že k žiadnemu väčšiemu úniku dát z národnej databázy nedošlo.

Redakcii The Record sa podarilo skontaktovať so samotnými hackermi a podľa ich vyjadrenia sa im podarilo získať kompletnú databázu a nie len 19 fotografií, ako tvrdí vláda. Toto tvrdenie dokázali aj tým, že poskytli redakcii The Record údaje o jednom občanovi Argentíny, ktorého si zvolila samotná redakcia a vedela ho overiť. Výsledok je taký, že takmer s istotou sa kybernetickým útočníkom podarilo získať kompletné dáta o obyvateľoch Argentíny. Samotní kybernetickí útočníci sa vyjadrili tak, že plánujú v budúcnosti zverejniť údaje o 1-2 miliónoch občanov, aby bolo jasné, že dátami disponujú.

Databáza osobných údajov obyvateľov Argentíny je v rukách kybernetických zločincov niečo ako malá nukleárna zbraň. Vďaka týmto údajom dokážu svoje kybernetické útoky a iné podvody zacieliť na konkrétne skupiny obyvateľov, a tým dramaticky zvýšiť úspešnosť takýchto podvodov.