Aj kybernetický útok dokáže zabíjať – v napadnutej nemocnici v Nemecku zomrela pacientka

Internetoví útočníci z Ruska napadli dňa 11. septembra technickú infraštruktúru nemocnice v nemeckom Düsseldorfe a využili bližšie nešpecifikovanú bezpečnostnú dieru. Následne útočníci zašifrovali dáta na takmer 30tich serveroch a vyradili ich z prevádzky.

Útočníci najskôr svoj útok mierili na Düsseldorfskú univerzitu, ale nakoniec prenikli práve do infraštruktúry nemocnice. Tento predpoklad je založený na tom, že žiadosť o výkupné, ktorú nemocnica obdržala, bola adresovaná práve univerzite a nie nemocnici.

Hackerský útok formou ransomvéru, ktorý zašifroval dôležitú časť IT infraštruktúry, obmedzil chod nemocnice a tá naďalej nemohla prijímať nových pacientov. V noci z 11. na 12. septembra priviezli do nemocnice ženu vo vážnom zdravotnom stave, ktorá musela byť z dôvodu hackerského útoku a výpadkov systémov, prevezená do nemocnice v meste Wuppertal. Žena žiaľ krátko po prevoze zomrela.

Nemecká polícia kontaktovala internetových útočníkov a objasnila im, že namiesto univerzity napadli a zašifrovali dáta v nemocnici. Útočníci sa nakoniec rozhodli dáta a servery dešifrovať aj bez zaplatenia výkupného a následne prestali s políciou komunikovať.

Podľa oznámenia nemocnice bude trvať minimálne niekoľko dní, pokým bude opäť v plnej prevádzke a to aj po tom, ako boli servery dešifrované útočníkmi.

Na tomto prípade vidíme, aký vážny a devastujúci môže byť kybernetický hackerský útok. Je dosť možné, že ak by nemocnica bola v plnej prevádzke, tak by žena vo vážnom zdravotnom stave ešte žila.

Podobné útoky sa odohrali aj u našich susedov v Českej republike, keď boli v nedávnej dobe napadnuté a vyradené zo štandardnej prevádzky nemocnice v Brne a Benešove. Ostravská nemocnica taktiež v minulosti evidovala útok, ktorý sa našťastie podarilo odhaliť a zabrániť inštalácii škodlivého kódu ransomvéru.