Zobrazuje sa vám v kalendári na iPhone otravný SPAM? Poradíme vám, ako sa ho zbaviť.


Aktuálne sa opätovne začali zobrazovať rôzne reklamné ponuky a odkazy v kalendári, a to užívateľom mobilných zariadení iPhone a iPad. Tento SPAM sa zobrazuje ako udalosti v kalendári, aj s naplánovanými pripomienkami, a minimálne otravuje používateľov. Je veľmi pravdepodobné, že odkazy, ktoré sa na zariadení v kalendári zobrazujú, môžu smerovať aj na rôzne podvodné a pochybné webové stránky. Práve rôzne pochybné webové služby a internetové obchody využívajú na svoju propagáciu akúkoľvek formu SPAMu.

Ako je možné vidieť na obrázku, kalendár je doslova zahltený podvodnými udalosťami, ktoré užívateľ nevytvoril. Tie propagujú pochybné internetové odkazy a dokonca sa snažia užívateľa presvedčiť, aby na odkaz klikol prostredníctvom nátlakovej poplašnej správy, že jeho zariadenie nie je zabezpečené a môže byť napadnuté útočníkmi alebo vírusom.

Odkiaľ sa tieto udalosti v kalendári zobrali? Pridala ich tam problematická aplikácia, ktorá bola nainštalovaná z Apple obchodu (App Store). Celý mechanizmus tohto SPAM útoku funguje tak, že sa užívateľ dostane pri surfovaní po internete na webovú stránku, ktorá sa maskuje ako stránka služby Apple alebo má dizajn okna s nastaveniami, prípadne vyzerá ako bežná notifikácia zobrazujúca sa na zariadení. Vždy však odkazuje na aplikáciu z Apple obchodu, ktorú odporúča nainštalovať pod zámienkou zvýšenia bezpečnosti mobilného zariadenia. Opak je však pravdou.

 

Ako za zbaviť SPAMu v kalendári? Riešenie je našťastie jednoduché, hoci nie úplne intuitívne. Žiaľ, tieto udalosti sa nedajú vymazať priamo z kalendára – aj keď si udalosť otvoríte, chýba tam tlačidlo Zmazať. Pre odstránenie všetkých podvodných udalostí z kalendára postupujte nasledovne:

1. na svojom zariadení otvorte Nastavenia;
2. následne zvoľte položku Kalendár;
3. tu zvoľte voľbu Účty;
4. a nájdite podozrivý účet, ktorý nepatrí vám (bude sa volať New Calendar, Other Calendar alebo podobne) a vymažte ho.

Po vymazaní podvodného účtu v kalendári sa vám vymažú aj všetky SPAM udalosti z kalendára.