Zamestnanca spoločnosti Tesla sa pokúsil podplatiť hacker

Už 23. augusta bola zverejnená správa na portáli justice.gov, ktorý prevádzkuje ministerstvo spravodlivosti USA, že zamestnanca nemenovanej americkej firmy kontaktoval hacker ruskej národnosti Egor Igorevich Kriuchkov pomocou aplikácie WhatsApp.

Následne americké médiá zistili, že sa mohlo jednať o zamestnanca firmy Tesla, pričom danú správu potvrdil aj samotný Elon Musk na sociálnej sieti Twitter. Priebeh pokusu o kybernetický útok bol nasledujúci:

  • Hacker kontaktoval zamestnanca cez aplikáciu WhatsApp s tým, že sa s ním chce stretnúť osobne, najskôr ohľadom pracovnej ponuky. Hacker si vytypoval zamestnanca firmy Tesla, ktorý komunikuje ruským jazykom a nie je občanom USA.
  • Následne hacker vycestoval do Spojených štátov, konkrétne do Rena v Nevade, kde si prenajal hotelovú izbu.
  • Nasledovalo niekoľko osobných stretnutí s osloveným zamestnancom firmy Tesla.
  • 3. augusta hacker Kriuchkov znova pozval zamestnanca na osobné stretnutie, kde mu ponúkol spoluprácu na „špeciálnom projekte“. Hacker požiadal zamestnanca, aby nainštaloval malvér do firemnej siete spoločnosti Tesla, ktorý by hackerovi umožnil prístup k citlivým údajom a následne by spoločnosť Tesla mohol vydierať a žiadať výkupné. Ako odmenu ponúkol zamestnancovi odmenu najskôr 500 000 dolárov, ktorú neskôr zvýšil až na 1 milión dolárov.

S čím ale Egor Igorevich Kriuchkov nepočítal bolo, že zamestnanec bezpečnostný incident ohlásil spoločnosti Tesla a spolu s FBI začal spolupracovať na danom prípade. Následne sa odohralo ešte niekoľko stretnutí hackera so zamestnancom, ktoré už ale monitorovala a riadila FBI, aby nazbierala dostatočné množstvo dôkazov a vo výsledku bol hacker Egor Igorevich Kriuchkov zadržaný 22. augusta v Los Angeles v Kalifornii.