Viete čo sú tzv. „ÁNO“ podvody? Nedajte sa oklamať.


Poslednú dobu nám do redakcie prišlo niekoľko podnetov ohľadom tzv. telefonických áno podvodoch. Celá schéma podvodu je postavená na tom, že vám zavolá neznáma osoba s tým, či súhlasíte s umiestnením internetového odkazu na váš firemný web, blog, e-shop a pod. do internetového katalógu. Prípadne vám ponúka bezplatné reklamné oznámenie na ich webových stránkach, alebo inú formu bezplatného marketingu.

Daná osoba v telefóne vám už ale neoznámi, že ich pofidérna spoločnosť má šialené obchodné podmienky a cenník, ktorý po roku bezplatného zobrazenia odkazu, článku alebo reklamy, bude po vás požadovať stovky eur, a to spätne za každý mesiac (nad rámec bezplatného zobrazenia), kedy sa reklama zobrazuje na weboch patriacich danej firme.

Po uplynutí bezplatného zobrazenia reklamy či zaradenia odkazu do webového katalógu, čo môže byť po pár mesiacoch alebo po roku a pol, vás bude opätovne telefonicky kontaktovať osoba z danej firmy. Tentoraz vám ale oznámi, že ste si u nich pred rokom a pol objednali službu zaradenia vášho webu do ich webového katalógu a že im dlhujete platbu (rádovo stovky eur) za 3 mesiace, pretože váš internetový odkaz v katalógu sa zobrazuje už v rámci plateného programu. Vy sa samozrejme odvoláte na to, že ste si žiaden platený program neobjednali. Na to vám operátor na opačnej strane odpovie, že majú nahratý váš telefonický súhlas s uverejnením reklamného príspevku – a teda súhlas s objednávkou.

Ak odmietnete akúkoľvek spoluprácu a platbu za faktúru, tak sa vám telefonický operátor (na začiatku veľmi milý) začne vyhrážať, že ak faktúru neuhradíte, podajú na vás exekučné konanie, trestné oznámenie, alebo sa s vami budú súdiť. Pričom na súdnych poplatkoch zaplatíte násobne viac, ako požadujú oni. Následne vám môžu opakovane volať, posielať výhražné emaily a ďalšie faktúry na vysoké sumy.

Čo teraz?

Nikdy neuhrádzajte dané faktúry, telefonický hovor si nahrajte a archivujte si celú emailovú konverzáciu, v ktorej vás budú nútiť uhradiť faktúry za služby, ktoré ste si neobjednali. Následne sa obráťte na políciu a podajte trestné oznámenie pre pokus o podvod – polícii odovzdajte archivovanú konverzáciu.

Celé toto konanie je podvodné z niekoľkých dôvodov:

1. Vo väčšine týchto prípadov nebola kontaktovaná osoba upozornená na to, že telefonický hovor bude danou firmou nahrávaný. To znamená, že ak by si firma nahrala akýkoľvek hovor s vami, dopustila by sa priestupku.

2. Hoci je možné uzatvoriť objednávku cez telefón, tak aj takáto telefonická objednávka má svoje pravidlá, ktoré ukladá zákon. Objednávateľ musí byť predávajúcim dostatočne informovaný o tom, čo si objednáva, a za akú cenu a za akých podmienok si to objednáva.

3. Každá slušná firma vám zašle faktúru za objednané služby predom, aby ste mali čas ju uhradiť, prípadne objednanú službu zrušiť. Tieto podvodné firmy požadujú platbu vždy spätne.

Nikdy tieto faktúry neuhrádzajte. Ako bolo spomenuté v bodoch vyššie, tak neboli dodržané základné zákonom dané podmienky pre uzavretie telefonickej objednávky a na žiadnom súde by takáto obhajoba nebola akceptovaná. Tieto firmy vás nikdy nebudú ťahať po súdoch, pretože vedia, že nemajú najmenšiu šancu vyhrať. Rovnako na vás nemôžu podať ani exekúciu ani nič podobné. Tieto firmy sa vás snažia len zastrašiť a zlomiť, aby ste im poslali peniaze. Nerobte to a obráťte sa na políciu.

Na záver len upozorním na niektoré webové katalógy, ktorým by som sa radšej vyhol a nesúhlasil so zverejnením odkazu, ani s akoukoľvek formou reklamy. Väčšina z nich začína www.info- . Taktiež, ak vás bude niekto kontaktovať telefonicky a bude vám ponúkať bezplatnú reklamu, tak radšej odmietnite a len si vypýtajte názov webovej stránky alebo katalógu. Následne si ľahko môžete na internete overiť, o aký katalóg alebo web sa jedná, a pozrieť sa aj na obchodné podmienky.

Buďte obzvlášť opatrní, pretože rok 2021 bude rokom kybernetických útokov a internetových podvodov.