Kybernetické útoky a kriminalita rastie každým rokom, a preto sa dnes jedná o tému číslo jedna v oblasti bezpečnosti technologických firiem. Cielený kybernetický útok, ktorý nie je včas odhalený a zastavený, dokáže spôsobiť nemalú škodu. Stačí sa len pozrieť na posledné prípady v našom slovenskom a českom regióne, ktoré prebehli formou infikovania škodlivým kódom s označením Ransomvér.
Napríklad v Českej republike boli takýmto útokom zasiahnuté už dve nemocnice, jedna koncom minulého roka v Benešove, kedy cyber útok kompletne ochromil fungovanie nemocnice a podľa vyjadrení nemocnica nakoniec uhradila výkupné požadované útočníkmi vo výške 40 miliónov českých korún. Ďalší bezpečnostný incident sa stal v nemocnici Brno v marci tohto roku, ktorý vyradil z prevádzky niekoľko nemocničných systémov. V oboch prípadoch trvalo týždne, pokým sa podarilo plne obnoviť funkčnosť nemocničných systémov.
Organizácia Cybersecurity Ventures sa pravidelne venuje analýze a štatistike dopadu kybernetických útokov na globálny trh. Aktuálny odhad škôd spôsobených do konca roku 2020 je astronomických 6 biliónov dolárov (6 000 miliárd dolárov). Ak si zoberieme, že v roku 2015 bola celková škoda spôsobená kybernetickými útokmi 3 bilióny dolárov, tak za 5 rokov sa škoda spôsobená kyberkriminalitou zdvojnásobila a trend je naďalej rastúci.
Pribúda čoraz viac phishingových útokov a útokov formou sociálneho inžinierstva, ktoré sú zacielené priamo na zamestnancov firiem. Tieto útoky zmanipulujú zamestnanca tak, aby nadobudol dojem, že komunikuje s klientom alebo kolegom, a následne v dobrej viere klikne na odkaz v emailovej správe, ktorý ho presmeruje na infikovanú či podvrhnutú stránku, s cieľom infikovať počítač škodlivým kódom alebo odcudziť prihlasovacie údaje.
Kybernetická kriminalita a internetová bezpečnosť je už dnes téma s vysokou prioritou a v budúcom roku to bude téma číslo jedna.