Úspešná akcia Europolu zabránila zneužitiu 90 000 kreditných kariet


To, že kybernetická kriminalita každým dňom stúpa a pácha obrovské škody, vieme už dlho. Preto sa nadnárodné bezpečnostné inštitúcie ako Interpol a Europol denne zaoberajú bojom s kyberzločinom. Práve Europol dosiahol zaujímavý úspech, keď sa mu podarilo získať údaje k 90 000-om/tisícom odcudzených kreditných kariet, ktoré mohli byť zneužité.

Na samotnej operácii sa podieľala aj bezpečnostná firma Group-IB a orgány činné v trestom konaní štátov Maďarsko, Taliansko a Veľká Británia. Odcudzené kreditné karty sa ponúkali na ilegálnych trhoviskách v anonymnej internetovej sieti Dark Web.

Samotná operácia trvala 3 mesiace a vo výsledku sa podarilo uchrániť majiteľov kariet a finančné inštitúcie pred stratou vo výške až 40 miliónov eur, ktorú by spôsobilo zneužitie odcudzených platobných údajov. Akcia sa zamerala na niekoľko ilegálnych trhovísk, ktoré ponúkali odcudzené údaje na predaj, ale aktuálne nie je známe, či boli zatknutí aj páchatelia a v akom rozsahu.

Krádež údajov z platobných kariet je stále jeden z najčastejších cieľov internetových útočníkov. Prednedávnom prebiehal aj na Slovensku phishingový útok, ktorý sa snažil získať údaje z platobných kariet cez podvodné falošné platobné brány. Útok bol cielený na užívateľov web hostingových služieb – viac informácií nájdete v našom staršom článku: https://securitymagazin.sk/mate-domeny-registrovane-u-websupport-u-pozor-na-podvodne-emaily/