Sťahujete platené hry alebo softvér zadarmo? Pozor na malvér DanaBot.


Malvér DanaBot (počítačový vírus) sa po prvý raz objavil už v roku 2019. Za posledné dva roky ale dokázal nabrať na schopnostiach a sile. Aktuálna verzia malvéru DanaBot dokáže oproti svojmu predchodcovi veci ako: sledovanie užívateľa, zaznamenávanie prihlasovacích údajov (hlavne do bankových a finančných služieb) a získavanie informácií o krypto-peňaženkách. Pričom všetky získané informácie alebo prihlasovacie údaje sa samozrejme odosielajú útočníkovi.

Malvér DanaBot zároveň inštaluje nástroj na ťaženie kryptomeny, čo znamená, že výkon napadnutého počítača využíva útočník pre získavanie kryptomeny. Podobné „funkcie“ počítačových vírusov sú aktuálne na vzostupe, nakoľko známe kryptomeny (Bitcoin, Ethereum a pod.) v poslednej dobe zaznamenali raketový rast a zvýšili svoju hodnotu niekoľkonásobne. Útočník zároveň môže malvér ovládať na diaľku. To znamená, že dokáže škodlivý kód aktualizovať, alebo na diaľku inštalovať ďalšie moduly, ktoré počítač zneužijú na inú kriminálnu činnosť.

Šikovne je vymyslené aj šírenie samotného malvéru, ktorý sa šíri hlavne cez infikovaný pirátsky softvér alebo počítačové hry, ktoré sú dostupné na stiahnutie zadarmo. V našom regióne je stále dosť rozšírený tzv. warez – webstránky, kde si môžete zadarmo ilegálne stiahnuť platenú verziu hry alebo programu. Malvér DanaBot bol výskumníkmi z Proofpoint identifikovaný práve v rôznych pirátskych verziách antivírových alebo VPN aplikáciách, a zároveň v už spomenutých počítačových hrách.

Na záver by som rád pripomenul, že používať antivírus je dnes nutnosťou. Zároveň absolútne neodporúčam sťahovať akýkoľvek pirátsky ilegálny softvér alebo hry. Je tu vždy veľká pravdepodobnosť, že ľudia, ktorí takéto pirátske verzie vytvárajú, majú aj iné kriminálne pohnútky a neštítia sa infikovať svoju pirátsku verziu hry aj počítačovým vírusom.