Slovenská burza kryptomien Eterbase sa stala obeťou hackerského útoku

8.septembra zaznamenala slovenská spoločnosť, prevádzkujúca úspešnú burzu na obchodovanie s kryptomenami, kybernetický útok na niektoré svoje krypto peňaženky. Krypto peňaženky sú typu hot wallet, čo znamená, že sú priamo pripojené na internet a majiteľ peňaženky – burza Eterbase – môže vykonávať jednotlivé transakcie priamo cez internet a automatizovane.

Práve tento typ krypto peňaženky je veľkým lákadlom pre útočníkov a hackerov, ktorí sa snažia získať k nim prístup, a následne kryptomenu previesť na svoje krypto peňaženky. Hlavne v poslednej dobe, kedy cena kryptomien vystrelila prudko hore, je podobných útokov násobne viac ako v minulosti.

Podobné útoky zaznamenali v blízkej minulosti aj iné internetové burzy obchodujúce s kryptomenou a to napríklad Altsbit, Binance, BiTrue, UpBit, Bitpoint alebo DragonEx.

Burza Eterbase útok potvrdila správou na sociálnej sieti Twitter a tiež informovala, že začala spolupracovať s políciou a útokom nie je ohrozené fungovanie burzy. Burza má podľa vyjadrenia dostatok finančných prostriedkov, aby stratu spôsobenú útokom vykryla.

Celková výška odcudzenej kryptomeny dosahuje hodnotu 5,4 milióna amerických dolárov a odcudzená bola kryptomena Bitcoin, XRP, ERC-20 a Tezos.

Ak aj vy vlastníte väčšiu sumu v kryptomene, dôrazne odporúčame používať tzv. cold wallets, ktoré nie sú pripojené na internet. Jedná sa hlavne o hardvérové peňaženky ako Trezor a Ledger. Na online peňaženkách odporúčame ponechať len malú sumu, ktorú máte v pláne použiť ako platidlo a pod.