Pozor! Vianoce sa blížia a počet falošných obchodov rastie

Podrobnej analýze podvodného internetového obchodu sme sa venovali už v predošlom článku. Dnes budeme stručnejší, ale odprezentujeme vám rovno štyri obchody, na ktorých rozhodne neodporúčame nakupovať.

Prvý obchod beží na adrese csuku(bodka)xyz, ktorá je už na prvý pohľad podozrivá. Obchod je propagovaný formou reklamy na Facebooku, a to aj na Slovensku:

Ponúka výkonný notebook za necelých 18 eur, pričom na stránkach sa odvoláva na prebiehajúcu pandémiu Covid-19. Doprava je, tak ako v podobných prípadoch, zadarmo, čo však znie až príliš lákavo. Len doprava po celom svete by bola nákladnejšia ako samotná cena notebooku, predajca by teda robil charitu.

Pravda je taká, že sa jedná len o ďalší podvodný e-shop, ktorý chce užívateľov okradnúť o osobné údaje a informácie z platobnej karty, prípadne priamo o peniaze.

Hlavné indície, ktoré nám napovedajú, že sa jedná o podvodný internetový obchod sú:

 • Extrémne nízka, nereálna cena a doprava zadarmo;
 • Úzky sortiment – obchod predáva iba jeden typ notebooku;
 • Absencia kontaktov – na stránke nie je uvedené telefónne číslo, chýbajú kontaktné údaje na predajcu, firmu prevádzkujúcu e-shop a pod;
 • Absencia obchodných podmienok;
 • HTTPS zabezpečenie cez bezplatný certifikát Let’s encrypt.

Ďalšie tri podvodné obchody vznikli priamo na slovenských webových doménach a priživujú sa na značke Reebok. Jedná sa o internetové obchody reebokvypredaj(bodka)sk, reeboktenisky(bodka)sk, sfjj(bodka)sk. Všetky tri obchody sú v slovenskom jazyku, ale obsahujú gramatické a štylistické chyby, čo naznačuje, že stránky vytvorila osoba, ktorá nie je rodeným Slovákom.

Cena, za ktorú sa obuv na podvodných obchodoch predáva, je primeraná – obchody ponúkajú zľavu 30-40%, teda ceny sú podobné ako v iných obchodoch. Toto nie je štandardné, pretože väčšina podvodných e-shopov sa snaží nalákať užívateľov na podstatne väčšie zľavy. V tomto prípade to ale nič nemení na tom, že sa jedná o podvod.

Všetky tri podvodné internetové obchody sú zamerané na krádež osobných údajov a údajov o platobnej karte. Po vytvorení objednávky nie ste presmerovaný na reálnu platobnú bránu, ale zobrazí sa len formulár priamo na danom podvodnom obchode, ktorý po vás údaje z karty požaduje. To znamená, že útočník sa dostane okamžite k vašim platobným údajom a kartu môže zneužiť, alebo údaje z nej predať iným kriminálnikom. Skôr či neskôr bude karta určite zneužitá a obeť okradnutá o peniaze.

Indície, podľa ktorých sme tieto tri obchody definovali ako podvodné:

 • Platba len predom, a to priamo na stránke obchodu – čo je neštandardné a nikdy to neodporúčame.
 • Zlá gramatika, angličtina zmiešaná so slovenčinou, nesprávna štylistika.
 • Absencia obchodných podmienok.
 • Nulové informácie o prevádzkovateľovi, žiadne kontaktné informácie na firmu, chýbajúce telefónne číslo a adresa pre vrátenie tovaru.
 • Jeden obchod je kompletne bez zabezpečeného pripojenia HTTPS, čo je neakceptovateľné a dva obchody majú bezplatný SSL certifikát, ktorý nie je vhodný na prevádzkovanie internetového obchodu.
 • Informácie o vlastníkovi webových domén (internetových adries), na ktorých sú obchody prevádzkované, nie sú známe.