Pozor: na Slovensku sa zobrazuje reklama na podvodné weby sľubujúce desaťtisíce za investovaných 250 eur

Za posledné dva dni sme zachytili zvýšený počet reklám na podvodné webové stránky, ktoré sa zameriavajú na finančné podvody a podvodné investície. Tieto reklamy sa zobrazujú aj priamo v reklamnej sieti firmy Google – zobrazujú sa teda na veľkom množstve webových stránok alebo v sponzorovaných výsledkoch vyhľadávania vo vyhľadávači Google.

Spoločnosť Google sme už na konkrétny prípad upozornili, ale je dosť pravdepodobné, že sa budú objavovať podobné reklamy opätovne, nielen na Google ale aj na sociálnych sieťach ako je Facebook a Instagram. Reklama môže vyzerať napríklad takto:

Celá schéma podvodu je nasledovná:

Šokujúca reklama, ktorá sľubuje zbohatnutie, prípadne vám chce odhaliť zaručenú metódu investovania so ziskom v stovkách až tisícoch percent, vás po kliknutí presmeruje na podvodnú webovú stránku.

Podvodná webstránka obsahuje veľké množstvo informácií, ktoré neustále dookola opisujú novú metódu investovania popisujúcu ako „alternatívne bankové účty“, „nové sporiace účty“, alebo „tajný bankový systém“ a sľubujú obrovské zisky v tisícoch eur za krátky čas – rádovo desiatky tisíc do 30 dní.

Informácie obsahujú taktiež niekoľko úžasných príbehov, kedy bežní ľudia investovali 250 eur a získali obrovské bohatstvo za krátku chvíľu. Jedná sa samozrejme o fikciu a vymyslené príbehy s vymyslenými menami. Napríklad sa na podvodnom webe uvádza, že istý muž investoval 250 eur a za tri týždne získal viac ako 182 tisíc euro. Nasleduje fotografia, ktorá zobrazuje, ako údajný muž poskytuje rozhovor, ale ako sa nám podarilo zistiť, táto fotografia je stiahnutá z iného ruského webu a jedná sa o podvrh.

Podvodná stránka na viacerých miestach uisťuje, že sa nejedná o podvod a zisk je zaručený. Opak je však pravdou – je to jednoznačný podvod, pretože žiaden zaručený recept na rýchle bohatstvo neexistuje. Ak by aj niekto poznal postup, ako spraviť zo stoviek eur státisíce behom pár týždňov, rozhodne to nebude vešať na internet. Že sa jedná o podvod naznačujú aj ďalšie skutočnosti – a to častý zlý slovosled a vety, ktoré príliš nedávajú zmysel. Takisto sa v texte nachádzajú rôzne ultimáta, aby podvodník na obeť zatlačil – napríklad, že do konca registrácie ostáva len pár minút, prípadne je voľných len niekoľko posledných registrácií.

Podvodná webová stránka sa prezentuje ako spravodajský portál, ktorý ponúka rôzne informácie, ale akýkoľvek odkaz (je jedno, či kliknete v menu na šport alebo počasie) vás automaticky presmeruje na ďalšiu podvodnú stránku. Všetky odkazy smerujú na tú istú podvodnú stránku.

Ďalším znakom, že sa jedná o podvodnú stránku je to, že beží na podozrivej webovej doméne:

Pokúsili sme sa zistiť detaily o majiteľovi domény a podľa očakávania sme narazili na problém – tieto údaje sú utajené. Žiaden poctivý predajca, finančník, či prevádzkovateľ online služby nebude utajovať informácie o tom, kto vlastní webovú doménu. Toto je ďalšia indícia, že ide o podvod.

Podozrivá je tiež sfalšovaná diskusia pod samotným článkom na podvodnom webe. Diskusia sa tvári ako Facebook diskusia, ale je to podvrh – podvodníci len kopírujú dizajn Facebooku. Napríklad tlačidlo na pridanie komentára vôbec nie je funkčné (je to atrapa), texty komentárov sú vymyslené a profilové fotografie ukradnuté.

Aby toho nebolo málo, tak v pätičke stránky nenájdete žiadne obchodné podmienky, žiadny kontakt, telefónne číslo a ani informáciu, aká firma stránku prevádzkuje. Čo je ďalšia indícia, že sa jedná o podvod.

Ak kliknete na akýkoľvek odkaz na podvodnej stránke, budete presmerovaný na ďalšiu podvodnú stránku, ktorá zobrazí registračný formulár. V ňom je potrebné vyplniť meno, priezvisko, emailovú adresu a aj telefónne číslo. Na stránke sa nachádzajú opäť informácie o tom, ako môžete dosahovať zisky rádovo v tisícoch eur a aj referencie od „zákazníkov“. Referencie sú samozrejme vymyslené a fotografie sú odcudzené z iných webových stránok.

Webová doména aj tohto webu má utajených vlastníkov. Stránka opäť neobsahuje žiadne obchodné podmienky, kontakt na prevádzkovateľa ani žiadne informácie o ochrane osobných údajov. Dokonca v registračnom formulári nie je potrebné nikde zaškrtnúť a odsúhlasiť obchodné podmienky a súhlas so spracovaním údajov, čo je v rozpore s aktuálnou európskou legislatívou.

Z tohto uhla pohľadu je viac ako isté, že vyplnené údaje budú odcudzené a v budúcnosti zneužité. Formulár sme vyplnili fiktívnymi údajmi, aby sme zistili ako bude podvod ďalej prebiehať. Po registrácii sme boli okamžite presmerovaní na ďalšiu pofidérnu webovú stránku, ktorá po nás požadovala uhradiť sumu vo výške aspoň 250 eur.

Sumu sme samozrejme neuhradili. V prípade, že by sme zaplatili, je viac než pravdepodobné, že by sme sa k peniazom už nikdy nedostali. A komu by sme zaplatili? Pozrime sa teda na poslednú stránku z reťazca podvodu. Na konci je systém na obchodovanie s menami a akciami. Prevádzkovateľ systému podľa informácií uvedených v pätičke stránky sídli v „Commonwealth of Dominica“. Aby ste sa nepomýlili, nejedná sa o známu Dominikánsku republiku, ale o iný malý ostrovček v Karibiku – štát Dominika. Firma teda nepodlieha európskej legislatíve a získať späť akékoľvek peniaze, ktoré jej zaplatíte, je nereálne.

A tým sme ešte neskončili. Keďže sme nezaplatili požadovanú sumu, tak po nás webová stránka začala požadovať našu verifikáciu, teda aby sme zaslali platné doklady ako občiansky preukaz alebo pas.

Pozreli sme sa i na obchodné podmienky uvedené na stránke a zistili sme niekoľko skutočností:

  • Vybrať hotovosť je možné len v minimálnej sume 500 eur, to znamená, že ak vložíte sumu 250 eur a rozhodnete sa ju vybrať, tak vaša žiadosť bude zamietnutá, lebo limit je minimálne 500 eur.
  • Peniaze budú vyplatené len po komplikovanej verifikácii: overenie identity, overenie bydliska, overenie vlastníctva bankového účtu. Celú verifikáciu riadi a schvaľuje daná firma, čo môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov a verifikácia napriek tomu môže dopadnúť zamietnutím, čo znamená, že peniaze vyplatené nebudú.
  • Služba vás môže hocikedy označiť za osobu, ktorá koná ilegálne, alebo perie špinavé peniaze a začať interné šetrenie spojené s úradným vyšetrovaním. Je to len jednoduchá kľučka, ako vám nevyplatiť peniaze. Ak požiadate o vyplatenie, budete označený za podozrivú osobu a ďalšie mesiace a roky bude trvať vyšetrovanie, overovanie a dokazovanie, ktoré bude najskôr neúspešné.
  • Firma si vyhradzuje právo upravovať obchodné podmienky hocikedy a v akomkoľvek rozsahu bez toho, aby vás bola povinná o tom informovať, pričom platnosť nadobúdajú po 7 dňoch od publikovania. Inak povedané, ak si podmienky neprečítate každých sedem dní a niečo sa v nich zmení, tak s tým automaticky súhlasíte.
  • Používanie tejto služby je zakázané americkým občanom. To je asi najvtipnejšia obchodná podmienka, ktorá však má svoje opodstatnenie. Najskôr ide o to, že americká FBI má dosah na takúto firmu a v prípade podvodu na americkom občanovi by konala. EU žiaľ podobný dosah nemá, a preto je podvod zacielený práve na náš región.

Záver:

Akékoľvek výhodné finančné ponuky, ktoré vám sľubujú rýchle zbohatnutie, sú podvod, klamstvo alebo zavádzanie. Nikto vám len tak neponúkne zázračný recept na rýchle zárobky a vysoké zisky. Najmä na internete je nutné zachovať si chladnú hlavu a základnú logiku, pretože akákoľvek lákavá ponuka môže byť podvod, ako sa nám podarilo preukázať aj na tomto príklade.