Pozor na podvodné pracovné ponuky spojené s krádežou identity


Sociálna sieť Facebook už dávno nie je len miesto, kde zdieľate svoje myšlienky so svojimi priateľmi. Facebook je zároveň veľké trhovisko, na ktorom nakupujete a predávate nepotrebné veci. Na Facebooku nájdete taktiež rôzne pracovné ponuky a inzeráty. No a Facebook je rovnako zasľúbená zem pre rôznych internetových podvodníkov. Dnes sa pozrieme bližšie na podvodné inzeráty, ktoré ponúkajú vymyslené pracovné miesta, s jediným cieľom – a to krádež vašich osobných údajov a fotografií vašich dokladov. Na jeden podobný inzerát narazila priamo naša redakcia. Ide o ponuku práce v predajni s potrebami pre domáce zvieratá v nákupnom dome Tesco v Košiciach. Problém je v tom, že pracovná ponuka nie je skutočná – uverejnil ju najskôr falošný profil na Facebooku. Podvodníkovi ide o niečo úplne iné než sprostredkovanie práce . Pod zámienkou práce a prípravy pracovnej zmluvy sa len snaží od obete vymámiť fotografie jej dokladov. Na sociálnej sieti sa objavili aj varovné príspevky ľudí, ktorí sa žiaľ nechali nachytať.

Ak sa pýtate, načo sú útočníkovi vaše doklady, odpoveď je jednoduchá – uvedieme jeden príklad zneužitia. Podvodník môže ukradnúť vašu identitu (zneužiť doklady) na objednanie služieb alebo produktov na splátky. Rovnako na odvrátenej strane internetu tzv. darknete (štandardne neprístupná časť internetu, ktorú využívajú kybernetickí zločinci) sa vo veľkom predávajú práve odcudzené osobné údaje a naskenované či odfotené doklady.

Príkladom zneužitia dokladov môže byť prípad slovenského muža, ktorého začiatkom roka kontaktoval mobilný operátor s informáciou, že má nedoplatky na paušáli, ktorý si u operátora objednal. Zároveň bol informovaný, že spolu s paušálom si zakúpil robotický vysávač na splátky u rovnakého operátora a tie sú tiež neuhradené. Mobilný operátor samozrejme trval na zaplatení dlžnej sumy. Až vyšetrovanie preukázalo, že zmluvy uzavrela iná, neznáma osoba, ktorá zneužila odfotené doklady daného muža. Paušál aj tovar boli objednané cez internet, kuriér dôkladne nekontroloval totožnosť muža, stačila mu fotografia dokladu v mobilnom telefóne. Páchateľ nebol dodnes odhalený a muž, obeť podvodu, mal množstvo starostí so vzniknutou situáciou.

Aj tento príklad ukazuje, aké dôležité je strážiť si svoje osobné údaje a nikdy nikomu neposielať fotografie svojich dokladov, ani si nenechať svoje doklady fotiť inými osobami. Rovnako chceme upozorniť na aktuálne prebiehajúce podvody súvisiace so sčítaním obyvateľstva. Polícia varuje, že sa po Slovensku pohybujú podvodníci vydávajúci sa za úradníkov, ktorí vykonávajú sčítanie národa. Ak sa s nimi stretnete, obráťte sa okamžite na políciu.