Pozor na podvodné pôžičky – skutočné príbehy


Už dávnejšie sme sa venovali fenoménu podvodných pôžičiek, ktoré sú vo väčšine prípadov ponúkané práve cez sociálnu sieť Facebook. Útočník pod falošným alebo odcudzeným profilom zverejňuje v rôznych skupinách príspevky o tom, že ponúka výhodnú pôžičku, a to hocikomu jednoducho cez internet. Skutočnosť je, samozrejme, iná – nikto vám pôžičku na tisíce eur len tak nedá, určite nie bez overenia vašej osoby (finančného kreditu) a výlučne cez internet. Jedná sa iba o dobre premyslený podvod, ktorý vás vo výsledku pripraví o nemalé peniaze – tie žiaľ už nedostanete naspäť. Viac o internetovom podvode s pôžičkami si môžete prečítať v našom článku:

https://securitymagazin.sk/podvodne-prispevky-na-facebooku-s-ponukou-na-vyhodnu-pozicku/

Dnes by som vám rád popísal dva smutné príbehy ľudí, ktorí ma kontaktovali a podelili sa o svoje skúsenosti. Mená v príbehoch budú vymyslené, ale jedná sa o skutočné podvody, kedy obeť prišla o stovky eur. Začnime príbehom pána Michala, ktorého kontaktovali z emailovej adresy contact@groupofic.com s ponukou pôžičky. Jednalo sa o internetového podvodníka, ktorý sa vydával za zástupcu francúzskej firmy. Pánovi Michalovi poslal fiktívnu zmluvu, poistenie úveru a doklady, ktoré obsahovali pečiatky a podpisy tváriace sa ako oficiálne dokumenty.

Úver bol samozrejme hneď schválený, ale aby ho mohol pán Michal čerpať, tak musel zaplatiť ešte poplatok za vybavenie úveru vo výške 580 eur. Akonáhle pán Michal poplatok zaplatil, tak bolo potrebné ešte uhradiť poistenie úveru, následne poplatok za sprostredkovanie úveru a zábezpeku úveru. Internetový podvodník v emailových správach neustále naliehal na pána Michala, pričom mu sľuboval, že toto je skutočne posledná platba, po ktorej mu budú peniaze z úveru vyplatené. V čase, keď sa nám pán Michal ozval, poslal podvodníkovi dokopy už 2310 eur a ten po ňom požadoval ďalšiu platbu vo výške 577 eur. Ihneď sme pánovi Michalovi odporučili, aby žiadnu ďalšiu platbu nerealizoval, že sa rozhodne jedná o internetový podvod – nech sa urýchlene obráti na políciu a podá trestné oznámenie.

Druhou obeťou internetových podvodníkov s pôžičkami sa stala pani Mária – tú kontaktovali dva profily na Facebooku, ktoré sa vydávali za zamestnancov fiktívnej firmy Uni investment bank. Tieto falošné profily, resp. Facebook stránky, sú vytvorené len pár mesiacov, pričom sú prepojené na ďalšie podvodné stránky na Facebooku (súvisiace stránky na obrázku nižšie). Podvodné stránky sme už nahlásili administrátorom Facebooku, ale, žiaľ, akonáhle budú zablokované, tak do pár dní vzniknú nové podvodné stránky a profily, ktoré budú ponúkať podvodné pôžičky ďalej.

Scenár podvodu bol veľmi podobný ako v predošlom prípade. Pani Mária dostala k žiadosti o pôžičku v sume na 5 000 eur dokumenty, ktoré obsahovali pečiatky a podpisy, dokonca aj pečiatku notára. Všetky dokumenty však boli falošné a pripravené na použitie len pri podvode. Pani Mária dostala inštrukcie, aby zaplatila bankovým prevodom poplatok 147 eur, načo jej mali byť peniaze odoslané. Ako to v týchto prípadoch býva, podvodník sa snaží získať čo najviac peňazí a po uhradení prvého podvodného poplatku prišiel hneď ďalší na sumu 252 eur, následne ďalších 130 eur a poslednú požiadavku na zaplatenie 105 eur už pani Mária nezaplatila. Hneď ako sa na nás pani Mária obrátila, tak sme ju upozornili na podvod a poslali na policajnú stanicu, aby podala trestné oznámenie. Rovnako sme ju varovali, aby neplatila žiadne ďalšie peniaze.

V oboch prípadoch boli požadované platby predom bankovým prevodom, a to na zahraničné účty v Portugalsku, Španielsku a Belgicku. Internetový podvodník pritom vystupoval v mene francúzskej firmy, čo rozhodne nie je bežné. V dobe pandémie Covid-19 je veľa ľudí bez práce a potrebných financií, preto sa práve teraz zvýšil počet podvodov s pôžičkami. Rovnako sa oveľa viac ľudí dostáva k internetu, čo internetovým podvodníkom len hrá do karát. Buďte preto nanajvýš opatrní a skeptickí akýmkoľvek výhodným ponukám na internete – hlavne pri ponukách pôžičiek.

Ako sa brániť?

Nikdy nedôverujte ponukám na pôžičku, ktoré vám ponúkajú neznáme osoby na Facebooku alebo emailom. Nedôverujte neznámym zahraničným firmám, ktoré vám budú ponúkať online pôžičku pre každého, s výhodným úrokom a na akúkoľvek sumu. Vždy sa bude jednať o podvod.

Rovnako nikdy nič neplaťte dopredu. Akonáhle po vás bude niekto požadovať zaplatenie poplatku, poistenia alebo zábezpeku úveru dopredu, tak si môžete byť istí, že sa jedná o podvod. Akékoľvek poplatky a poistenie pri reálnych úveroch neplatíte predom, ale sú pripočítané do sumy splátky. To znamená, že pri normálnej pôžičke najskôr dostanete peniaze, ktoré si chcete požičať, a až potom začnete splácať. Ak máte zaplatiť akúkoľvek sumu predom, tak sa jedná o podvod.