Pozor na podvodné investovanie BITCOIN ERA


O podvodoch v oblasti investovania do kryptomeny Bitcoin sme vás už informovali v minulosti. Aktuálne sa na sociálnej sieti šíri platená reklama, ktorá sa snaží vyvolať dojem, že nám prezradí tajomstvo, ktoré ohrozuje banky. Pod reklamným obrázkom je zobrazené aj upozornenie „Iba 7% ľudí môže používať túto platformu“, čím sa podvodníci snažia umocniť dojem, že sa jedná o niečo exkluzívne. Skutočnosť je však taká, že sa jedná len o premyslený podvod, ako vás okradnúť o peniaze. Reklamná fotografia je dokonca odcudzená z videa spravodajskej relácie, jedná sa len o tzv. screenshot.

Po kliknutí na reklamu je užívateľ presmerovaný na podvodnú webovú stránku, ktorá kopíruje dizajn populárneho spravodajského webu Aktuality sk, a okrem dizajnu podvodníci odcudzili aj logo webu. Ďalej je zneužité meno  bývalého ministra financií a súčasného guvernéra NBS Petra Kažimíra. Podvodná stránka zobrazuje jeho fotografie a informuje, že robí zo Slovákov milionárov. Nasleduje dlhý manipulatívny text, ktorý sľubuje rýchle zázračné zbohatnutie vďaka investovaniu do kryptomeny Bitcoin. Popri tom sa na pravej strane nachádzajú vymyslené príbehy úspešných investorov, ktorí zarobili desaťtisíce behom krátkej doby. Fotky sú ukradnuté z iných stránok alebo z fotobanky, mená sú vymyslené.

V prípade, že kliknete na niektorý odkaz na podvodnej stránke, tak budete presmerovaní na ďalšiu stránku s názvom Bitcoin Era, ktorá vám sľubuje rovnako rýchle zbohatnutie, a žiada vás o registráciu. V hornej časti stránky sa zobrazuje falošné varovanie, že dnes budú ukončené registrácie – jedná sa len o nátlakovú praktiku, ktorá vás ma prinútiť k rýchlej registrácii bez rozmýšľania. A kde by ste sa to registrovali? Je veľmi ťažké odpovedať na túto otázku, pretože nikde nie sú uvedené kontaktné informácie, ani informácie o prevádzkovateľovi. Registračný formulár nemá žiadne obchodné podmienky a ani podmienky ochrany osobných údajov. Už toto všetko je jasný dôkaz, že sa jedná o obyčajný podvod – po registrácii budete okradnutí o peniaze alebo o údaje z platobnej karty. Rovnako vyplnením registračných údajov, ktoré zahŕňajú aj telefónne číslo, sa stávate kandidátom na iné typy podvodov. Je viac ako pravdepodobné, že podvodníci pozbierané osobné a kontaktné údaje zneužijú na ďalšie podvody.

Na záver by som rád všetkých varoval – pokiaľ nemáte s kryptomenami skúsenosti a nepoznáte pozadie, ako fungujú, tak do nich neinvestujte. Ich kurz nie je stabilný a má veľké výkyvy. Ako príklad môžem uviesť dnešný deň: ak by ste ráno o piatej investovali 1000 eur, tak o desiatej doobeda by ste mali už len 925 eur. Absolútne neodporúčam investovať väčšie sumy a životné úspory. Hoci sa vám takéto investovanie môže zdať ako lákavé, nie je nijako garantované a ani regulované – to znamená, že ak kurz padne na nulu, prídete nenávratne o všetky svoje peniaze.