Pozor na podvodné internetové obchody ponúkajúce tzv. Mystery Box


Na sociálnej sieti sa čoraz častejšie začali zobrazovať reklamy na tzv. Mystery Box. Pod pojmom Mystery box sa rozumie záhadná krabica, ktorá má obsahovať rôznu elektroniku a zariadenia. Záhadná krabica by to mala byť preto, lebo dopredu neviete, čo bude obsahovať, takže sa jedná o istú formu prekvapenia. Prekvapení budete určite, ale rozhodne nie pozitívne. Posledné dni sa na Facebooku objavujú reklamné videá zobrazujúce šťastných ľudí, ktorí otvárajú obrie krabice, ktoré obsahujú notebooky, smartfóny, televízie, najnovšie počítačové komponenty a inú zaujímavú a drahú elektroniku.

Tieto reklamy odkazujú na čínske internetové obchody, ktoré ponúkajú práve Mystery Box v cene 28 dolárov. Na obrázku pri produkte nájdete vyobrazené herné konzoly, počítače, monitor, zariadenia pre virtuálnu realitu, čo má vo vás vyvolať dojem, že niektoré z týchto zariadení v rámci záhadnej krabice aj dostanete. No nebolo by to super, dostať notebook alebo novú hernú konzolu len za 28 dolárov? Skvelé by to bolo, ak by to bola pravda.

Čo v skutočnosti dostanete?

Na internete môžete nájsť veľké množstvo zahraničných recenzií práve na Mystery Box produkt a takmer všetky majú jedno spoločné. Sú negatívne a plné sklamania. Ak vám Mystery Box z Číny dorazí, tak sa bude jednať o veľmi malú krabičku, do ktorej sa notebook rozhodne nezmestí. Takmer s istotou bude krabička obsahovať zastaralé a lacné veci, ktoré sa váľajú v čínskych veľkoskladoch a predajcom sa ich nedarí predať. Preto Mystery Box existuje. Predajca vám nemusí dopredu povedať, čo balík obsahuje, ani to negarantuje. Len vás naláka na úžasnú reklamu plnú kvalitnej elektroniky, pričom skutočnosť je diametrálne odlišná. Váš záhadný balíček bude najskôr obsahovať niekoľko zastaralých USB káblov, držiak na telefón, svetielko alebo nekvalitné čínske kópie slúchadiel. Toto všetko v celkovej cene maximálne do 5 dolárov. No neoplatí sa to kúpiť za pôvodných 28 dolárov? My myslíme, že nie. V negatívnych recenziách sa často opakovala aj takáto skvelá alobalová deka (v hodnote pár centov), ktorá bola súčasťou Mystery Boxu.

Na Facebooku sme narazili na reklamy minimálne troch obchodov, ktoré vyzerajú ako kópie. Jedná sa o obchody na adresách gator-store(.)site, electron-store(.)site, elemental-store(.)site. Všetky ponúkajú rovnaké Mystery Boxy a hoci obchody majú zverejnené obchodné podmienky, tak sa nikde nedozviete, kto je distribútor alebo predajca. Dozviete sa len informáciu, že je z Číny a že obchodné podmienky sa riadia podľa čínskej legislatívy. Na eshope nenájdete žiadne telefónne číslo ani iné kontakty okrem jednej emailovej adresy, ktorá smeruje na úplne inú webovú doménu. Na danej doméne nebeží žiadna webová stránka.

Na dôveryhodnosti nepridáva ani skutočnosť, že majiteľ webovej domény, na ktorej je eshop prevádzkovaný, je utajený. Hoci stránky bežia na zabezpečenom porte HTTPS, tak obsahujú len bezplatný certifikát Let’s Encrypt, ktorý si môže hocikto vygenerovať zadarmo a bez overenia prevádzkovateľa služby.

My rozhodne neodporúčame nakupovať na vyššie uvedených internetových obchodoch. Jedná sa len o likvidáciu nepredajného tovaru z čínskych veľkoskladov. Za 28 dolárov vám prídu zastaralé a nepotrebné veci v hodnote ani nie 5 dolárov. Sme presvedčení o tom, že tieto peniaze sa dajú minúť aj rozumnejšie.