Pozor na podvodné čínske obchody ponúkajúce falošné a neexistujúce produkty


Ako vždy, tak aj tento rok sa pred Vianocami zobrazuje na sociálnych sieťach veľké množstvo reklamy. Rovnako ako pre serióznych predajcov, tak aj pre podvodníkov je práve toto obdobie tým najzaujímavejším a najvýnosnejším. Okrem klasických podvodných internetových obchodov, založených len z toho dôvodu, aby vám odcudzili údaje z platobnej karty a vaše finančné prostriedky, existuje aj skupina čínskych podvodných obchodov, ktoré vám tovar síce odošlú, ale nepríde vám to, čo ste si objednali.

Na Facebooku sa napríklad objavuje reklama na fitness náramok, ktorý má vraj v sebe zabudovaný projektor a rôzne senzory, ktoré umožňujú premietať obrazovku telefónu priamo na ruku a dotykom ju ovládať. V reklamnou videu je zobrazené ako sa premieta obraz na ruku, ako si osoba pozerá web, fotky a správy z telefónu. To, čo už vo videu chýba, je, že takéto zariadenie neexistuje a celé je to podvod.

Stačí sa len na chvíľu zamyslieť a musí vám byť jasné, že nič také neexistuje z niekoľkých dôvodov:

1. Slnko a akékoľvek svetlo je nepriateľom projektorov. Aby ste mohli premietať obraz, potrebujete aspoň šero, vonku za bežného dňa neuvidíte nič ani na najvýkonnejších projektoroch za tisíce eur.
2. Zázračný fitness náramok s projektorom sa predáva za cca. 20-30 eur, pričom bežný projektor stojí stovky eur.
3. Ak by som obraz na svojej ruke z mini projektora mal ovládať, tak by som si automaticky prstami vytváral tieň a teda nič by som nevidel.
4. Jednoducho aktuálne neexistuje žiadna technológia, ktorá by umožňovala takto minimalizovať projektor.

Ak ste stále presvedčení o tom, že takéto zariadenie môže existovať, tak si pozrite nasledujúce video (je žiaľ v angličtine), ktoré odôvodňuje, prečo to nemôže fungovať a rovnako ukazuje tovar, ktorý z Číny prišiel po objednaní z daných internetových obchodov. Moderátorovi videa prišla len nefunkčná plastová maketa.

Na podvodných čínskych stránkach nájdete aj ďalšie úžasné produkty, ako napríklad mini SSD disk o kapacite 1 TB (1 000 GB) alebo rovno 2 TB (2 000 GB) – a to za úžasných 25-35 eur. To, že je to nereálne a že sa jedná o podvod sa presvedčíte jednoducho, keď si skontrolujete koľko v skutočnosti stoja SSD disky na overenom internetovom obchode. Najlacnejšie 1 TB SSD disky začínajú na cene 100 eur a 2 TB disky na cene až 200 eur. V tomto prípade vám z Číny príde opäť maketa, alebo len obyčajný USB kľúč s oveľa nižšou kapacitou.

Že sa jedná o podvodný obchod naznačuje aj to, že v internetovom obchode je uvedená anglická firma, ale v službe PayPal, cez ktorú sa platí, je už zobrazená čínska firma – ako môžete vidieť na obrázku nižšie. Uvedená anglická adresa je buď vymyslená, alebo ukradnutá a použitá bez vedomia skutočnej firmy v Anglicku.

Buďte hlavne v tomto období čo najviac ostražití a radšej sa vyhýbajte neovereným internetovým obchodom, najmä tým z Číny.