Pozor na investičné podvody na internete


Každý by chcel výhodne investovať, rýchlo zarobiť a zbohatnúť. Túžba po obohatení alebo ľudovo povedané chamtivosť, je jedna z ľudských vlastností, ktoré nám dokážu narušiť racionálne uvažovanie. Tohto sú si vedomí aj internetoví podvodníci, ktorí často cielia práve na chamtivosť. Aktuálne sa na internete objavujú rôzne investičné podvody. Inzeráty na výhodné investovanie do akcií, kryptomien alebo komodít sa bežne objavujú na sociálnych sieťach, hlavne na Facebooku. Väčšinou ich zdieľajú falošné profily alebo účty, ktoré sa podarilo podvodníkovi odcudziť. Príspevky a komentáre ponúkajú možnosť zbohatnúť, a to investovaním už pár stoviek eur. Obsahujú emailový kontakt alebo telefónne číslo, na ktoré je možné podvodníka kontaktovať cez messenger WhatsApp, Telegram alebo Signal . Na našu redakciu sa obrátila priamo obeť, ktorá sa žiaľ nechala podobnou ponukou oklamať.

Akonáhle podvodníka kontaktujete, tak vám už nedá pokoj. Vyžiada si od vás osobné údaje a taktiež fotografiu vašich dokladov pod zámienkou overenia vašej identity. Následne vám pošle niekoľko tabuliek s údajmi úspešných investorov a presviedča vás, že vám dokáže zarobiť behom pár mesiacov desiatky tisíc eur už pri investícii napríklad 200 eur mesačne. Podvodníci často posielajú aj rôzne falošné certifikáty a dokumenty, ktorými sa snažia získať vašu dôveru a presvedčiť vás, že sú profesionáli – oficiálni finanční experti alebo investičná firma. Dokumenty sú väčšinou v angličtine, obsahujú pečiatky a podpisy. Tieto dokumenty sú však ukradnuté, prípadne sa jedná len o falzifikáty. Akonáhle sa podvodník dostane k vášmu telefónnemu číslu, tak vás začne bombardovať telefonátmi a SMS správami. Podvodníci komunikujú v anglickom aj ruskom jazyku. Je tu preto predpoklad, že podvodníci pochádzajú priamo z Ruska: aj obeť, ktorá nás kontaktovala, nás informovala, že s podvodníkom komunikovala práve ruským jazykom. Správy, ktoré podvodníci zasielajú, sú plné gramatických chýb – jedná sa najskôr o nekvalitný preklad cez internetové prekladače.

V tomto konkrétnom prípade sa podarilo presvedčiť obeť, aby útočníkovi poslala 250 eur. Útočník mal pripravenú platobnú bránu, pričom obeť sumu uhradila platobnou kartou. Je dosť možné, že sa jednalo o podvodnú phishingovú webovú stránku, kedy spolu s platbou podvodník získal aj údaje z platobnej karty, aby ju mohol v budúcnosti zneužiť. Týmto však podvod nekončí. Útočník sa na niekoľko dní až týždňov odmlčí a obeť kontaktuje opäť až za nejaký čas. Po obeti požaduje ďalšiu platbu, aby investícia rástla. V skutočnosti žiadna investícia neexistuje a peniaze putujú priamo na účet podvodníka. V našom prípade obeť už nechcela investovať ďalšie peniaze. O niekoľko dní sa internetový podvodník ozval obeti znova, a zároveň jej poslal dokumenty, ktoré sa tvárili ako úradné formuláre. Obeť informoval o tom, že sa mu podarilo výhodne investovať zverených 250 eur, vraj zarobil takmer stotisíc eur. Aby obeť dostala peniaze, tak stačí zaplatiť daň vo výške takmer 5 000 eur. Podvodník sľubuje, že ihneď po zaplatení dane jej budú odoslané zarobené peniaze. Je to samozrejme len podvod a po zaplatení fiktívnej dane vám žiadne peniaze na účet nedorazia. V tejto chvíli sa obeť obrátila na našu redakciu – my sme ju ihneď informovali o podvode a o požiadali ju, aby žiadnu fiktívnu daň neplatila, zablokovala si platobnú kartu, a obrátila sa rovno na políciu. Ak by obeť uvedenú daň zaplatila, tak by podvodník prišiel s ďalším a ďalším vymysleným poplatkom. Skúšal by to na obeť, až pokým by si neuvedomila, že sa jedná len o podvod.

Obeť sme zároveň informovali o tom, aby si vybavila nové doklady, aby sa nestala aj obeťou krádeže identity. V tomto prípade obeť prišla „len“ o 250 eur, avšak podobných podvodov, ktoré sľubujú rýchle zbohatnutie je veľa. V minulosti sme vás už viackrát informovali v článkoch o podvodných investičných príležitostiach alebo o podvodoch s binárnymi opciami, ktoré sa začali objavovať na Slovensku. Pre viac informácií si prečítajte príslušné články v našom archíve.

Ako sa brániť?

  • Buďte opatrní a skeptickí. Nikto vám nebude zadarmo prezrádzať zázračný návod na rýchle zbohatnutie. Prečo by to robil? Ak by to aj vedel, tak by takýto zázračný postup využil sám, a neprezrádzal ho cudzím ľuďom na internete.
  • Akékoľvek príspevky na sociálnych sieťach, ktoré sľubujú rýchly zisk sú podvodom. Žiadna oficiálna investičná firma alebo banka nebude pridávať príspevky alebo komentáre do skupín na Facebooku. Profesionáli využívajú profesionálny marketing.
  • Ak vás kontaktuje osoba, ktorá nekomunikuje v slovenskom jazyku, jej správy obsahujú množstvo gramatických chýb, alebo emailové správy končia rovno v priečinku SPAM, tak sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou jednať o podvod.
  • Recept na rýchle zbohatnutie bez rizika neexistuje. Preto, ak vám niekto sľubuje desiatky percent zisku mesačne, a to absolútne bez rizika, tak klame – jedná sa o podvod.

Aj vďaka aktuálnej situácii okolo koronavírusu sa na internete objavuje stále väčšie množstvo podvodov. Buďte preto opatrní a radšej skeptickí, môže vám to pomôcť predísť internetovému podvodu a finančnej strate.