Pozor na čínsky e-shop hilfigerslovensko, jedná sa o podvod a phishing


Pred pár dňami naša redakcia natrafila na internetový obchod hilfigerslovensko (bodka) sk, ktorý sa nám na prvý pohľad zdal viac ako podozrivý. Preto sme sa rozhodli daný internetový obchod bližšie analyzovať a odhalili sme niekoľko znepokojujúcich skutočností, ktoré by vás mali odradiť od nakupovania na tomto e-shope.

Analýza a jednotlivé indície:

1. Chybná gramatika a slovosled – internetový obchod neobsahuje veľa textových informácií, ale tie, ktoré sú na ňom prezentované, tak sú často s gramatickými chybami a nemajú správny slovosled. Toto naznačuje, že obchod prevádzkuje zahraničná osoba, ktorá nepozná slovenský jazyk.

2. Chýbajúce kontaktné informácie – nikde na e-shope nie je uvedená firma, ktorá obchod prevádzkuje, ani adresa prevádzky, telefónne číslo alebo emailová adresa. Jediná možnosť kontaktovať prevádzkovateľa je cez kontaktný formulár. To je dôležitá indícia, ktorá nám napovedá, že sa najskôr jedná o podvodný internetový obchod.

3. Chýbajúce obchodné podmienky – nikde na e-shope a ani pri potvrdení objednávky nie sú dostupné obchodné podmienky. Obchod absolútne nespĺňa legislatívne nariadenia a absencia obchodných podmienok v nás len utvrdzuje podozrenie na podvod.

4. Ochrana osobných údajov – obsah stránky s podmienkami o ochrane osobných údajov nespĺňa aktuálne legislatívne nariadenia GDPR.

5. Dodanie do 24 hodín – internetový obchod ponúka nereálne dodanie tovaru.

6. Prevádzkovanie e-shopu zo zahraničia – IP adresa, kam je nasmerovaná slovenská webová doména, je zahraničná a nie je jednoznačné, v ktorom štáte sa server s internetovým obchodom nachádza.

7. Firma, ktorá zabezpečuje prevádzku servera s internetovým obchodom má veľmi negatívne hodnotenie, a je označená ako veľmi vysoké riziko podvodu.

8. Iba platba kartou – absencia iných platobných metód, ako platba na dobierku alebo bankovým prevodom je ďalšia indícia, ktorá nás varuje pred tým, že sa jedná o podvod.

9. Absencia platobnej brány – internetový obchod vyžaduje vyplnenie platobných údajov z platobnej karty priamo na svojich webových stránkach. To znamená, že k údajom z platobnej karty má okamžite prístup aj prevádzkovateľ obchodu – v tomto prípade podvodník, ktorý kartu skôr či neskôr zneužije (jedná sa o phishing).

10. Čínske znaky – zdrojový kód webovej stránky obchodu obsahuje čínske znaky, čo jasne dokazuje to, že prevádzkovateľ obchodu je z Číny.

Z našej analýzy vyplýva, že obchod prevádzkuje osoba z Číny, nespĺňa základné legislatívne podmienky na prevádzkovanie internetového obchodu, a zároveň sa snaží utajiť identitu prevádzkovateľa. Z toho vyplýva, že sa jedná o podvodný internetový obchod a absolútne neodporúčame na ňom nakupovať.