Podvody na inzertných portáloch Bazar, Bazoš pokračujú a zlepšujú sa


Už viackrát sme vás informovali v našej Facebook skupine o podvodoch, ktoré sa týkajú predaja vecí cez inzertné portály ako Bazar alebo Bazoš. Ak ste uverejnili inzerát, tak vás mohol kontaktovať podvodník, ktorý predstieral, že má o tovar záujem a že si po neho nechá zaslať kuriérsku službu s tým, že zaplatí predom. Tieto podvody mali v minulosti veľmi zlú slovenčinu a vyznačovali sa nezmyselným slovosledom a gramatickými chybami. Veľakrát aj odkaz, odoslaný obeti, bol na prvý pohľad len zhluk znakov bez významu.

Aktuálne sa objavujú podvody rovnakého typu s tým rozdielom, že sa predošlé nedostatky zlepšili. Podvodníci sú aj naďalej zo zahraničia a nehovoria spisovnou slovenčinou, ale celkovo sa zlepšila gramatika aj slovosled. Presvedčiť sa o tom môžete na nasledujúcom screenshote:

Na obrázku vyššie si môžete všimnúť aj adresu podvodnej stránky, ktorá začína gls-sk, čo môže pôsobiť zavádzajúco. Rovnako aj zvyšok adresy legaltransfer sa snaží vyzerať dôveryhodnejšie ako len zhluk náhodných znakov, ktoré nedávajú žiaden význam. Hoci útočník ešte stále používa češtinu zmiešanú so slovenčinou, tak je len otázkou času, kedy sa tieto podvody zlepšia natoľko, že gramatika a slovosled správ poslaných útočníkom budú úplne v poriadku.

Ako podvod prebieha?

  1. Ak uverejníte inzerát na predaj veci, môže vás kontaktovať internetový podvodník.
  2. Informuje sa, či je tovar dostupný a o vec má záujem s tým, že zaplatí dopredu.
  3. Následne vás informuje, že si po vec pošle kuriéra a vy dostanete svoje peniaze hneď ako mu danú vec odovzdáte.
  4. Odošle vám odkaz na podvodnú webovú stránku, kde je potrebné zadať údaje z vašej platobnej karty. Podvodník argumentuje tým, že na vašu platobnú kartu vám prídu peniaze za predávanú vec.

Jedná sa samozrejme len o podvodný phishingový web a všetky údaje z platobnej karty sú odoslané podvodníkovi, ktorý platobnú kartu zneužije a okradne vás o peniaze. Nikdy nikomu neposielajte údaje z platobnej karty, nikto vám nemôže poslať peniaze priamo na vašu platobnú kartu, na to slúži číslo bankového účtu. Ak po vás niekto požaduje údaje z platobnej karty pod zámienkou, že vám chce poslať peniaze, tak si môžete byť na 100% istí, že sa jedná o podvod!