Podvodné emailové správy spojené s vakcínou na Covid-19


To, že pandémia koronavírusu hrá internetovým útočníkom a podvodníkom do kariet nie je žiadna novinka. Už len situácia okolo práce z domu je jedna veľká výzva pre IT bezpečnostných pracovníkov v každej firme. Okrem podvodov, ktoré sú cielené priamo na zamestnancov firiem, sa často objavujú aj podvodné emailové správy cielené všeobecne na všetkých užívateľov internetu. Emailové správy zneužívajú tému pandémie a aktuálnej vakcinačnej stratégie. Emailové správy vyzývajú užívateľov k vyplneniu dotazníkov a sľubujú za to finančné a vecné odmeny. Samozrejme sa jedná o podvod, kedy obeť namiesto získania ceny príde o svoje osobné údaje, údaje z platobnej karty alebo prihlasovacie údaje do emailu či sociálnej siete.

Príklad uvedený na obrázku vyššie cieli na ľudí, ktorí boli zaočkovaní vakcínou spoločnosti Moderna. Odvoláva sa na prieskum súvisiaci s vakcínou a vyzýva k vyplneniu dotazníka, ktorý by nemal zabrať viac ako 30 sekúnd. Správa ďalej sľubuje odmenu za vyplnenie dotazníka, ktorú si môžete sami zvoliť, a to v hodnote minimálne 90 dolárov. Samozrejme sa jedná o podvod a žiadnu odmenu nikto neobdrží. Po kliknutí na odkaz je užívateľ presmerovaný na phishingovú podvodnú webovú stránku. Tá po ňom požaduje vyplnenie osobných údajov, pričom pre získanie odmeny je potrebné vyplniť aj údaje z platobnej karty.

Rozosielaný bol aj podobný podvodný email, ktorý taktiež sľuboval odmenu za účasť na ankete ohľadom vakcíny AstraZeneca. V tomto prípade bol užívateľ opäť presmerovaný na podvodnú webstránku a pred samotnou anketou bol požiadaný o prihlásenie do sociálnej siete Facebook. Prihlasovacia stránka bola phishingová podvodná stránka – vyplnené údaje boli odoslané rovno internetovému podvodníkovi.

V prípade, že vám príde podobná emailová správa, tak buďte veľmi opatrní. Rozhodne vám nikto nebude dávať sto dolárovú odmenu len za to, že vyplníte dotazník. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o podvod. Ak ste podobný email už dostali a vyplnili údaje zo svojej platobnej karty, tak kartu okamžite zablokujte vo svojej banke. Hrozí vám to, že prídete o nemalé peniaze. Ak ste vypĺňali svoje prihlasovacie údaje, či už do emailovej schránky alebo na sociálnu sieť, tak si okamžite zmeňte svoje prihlasovacie heslo. A rozhodne si zapnite dvojfaktorovú autentifikáciu, ak ste tak už nespravili.