Online kurzy internetovej bezpečnosti

SAFELab - online kurzy internetovej bezpečnosti

Naši čitatelia určite dobre vedia, že sa náš internetový magazín venuje práve IT bezpečnosti. Okrem článkov, ktoré pravidelne publikujeme, sme sa posledné dva roky podieľali na príprave online kurzov internetovej bezpečnosti pre dospelých, deti aj dôchodcov. V dnešnej dobe je online už takmer každý z nás, bez ohľadu na to, či používa internet na počítači alebo na svojom inteligentnom telefóne. Na Slovensku neexistoval projekt, ktorý by ponúkal ucelené, podrobné a ľudskou rečou napísané kurzy internetovej bezpečnosti, ktoré by ľudí naučili ako sa brániť pred internetovými podvodmi a kybernetickými útočníkmi. Dnes sa to zmenilo a my vám chceme s radosťou predstaviť náš nový projekt SAFELab – online kurzy internetovej bezpečnosti pre ľudí.

Väčšina z vás si možno povie, mne sa niečo také nemôže stať, som opatrný a žiadny internetový podvodník ma nedokáže oklamať. Áno, toto je pocit, ktorý má väčšina používateľov internetu, avšak až do chvíle, kedy sa sami stanú obeťou premysleného podvodu. Nezáleží na tom, či máte vysokoškolské vzdelanie, nezáleží na tom, či internet používate len pol roka alebo dve desaťročia – tak či tak sa môžete stať obeťou internetového podvodu. Viete, čo je phishing? Viete, čo je vishing? Čo je to sociálne inžinierstvo a ako myslí útočník, aby vás oklamal? Vedeli ste, že na internete existujú investičné podvody, charitatívne podvody, podvody s kryptomenami, podvodné pôžičky, romantické podvody na sociálnych sieťach, podvody s binárnymi opciami, podvody na inzertných portáloch, podvodné súťaže a kopec podvodných webových stránok? Viete ako bezpečne rozpoznať podvodný internetový obchod? Viete ako odhaliť podvodný telefonát? Toto sú len niektoré témy z oblasti internetovej bezpečnosti, ktorým sa naše online kurzy venujú. Nie sú určené len pre začiatočníkov, sú určené úplne pre každého, kto na internete trávi čas. Aj keď si myslíte, že vás už na internete nemôže nič prekvapiť, tak sme presvedčení o tom, že v našich kurzoch nájdete veľké množstvo užitočných informácií, rád a návodov, o ktorých ste doteraz nevedeli.
 


Aké online kurzy internetovej bezpečnosti pre dospelých nájdete na stránkach SAFELab?

Kurz č.1: Prečo je internetová bezpečnosť dôležitá – V kurze sa dozviete viac o tom, ako premýšľa internetový podvodník, na čo sa zameriava a aké praktiky používa, aby vás okradol o peniaze, citlivé dáta alebo prihlasovacie údaje. Ak pochopíte, ako internetový útočník rozmýšľa, budete vedieť ľahšie odhaliť internetový podvod.

Kurz č.2: Základy počítačovej bezpečnosti – Naučíte sa ako si správne zvoliť heslo, prečo je dôležitá dvojfaktorová autentifikácia, ako nastaviť viac užívateľských účtov na rodinnom počítači, prečo môže byť verejná WiFi nebezpečná, kde všade sa môže skrývať počítačový vírus a množstvo ďalších užitočných vecí, ktoré vám pomôžu používať váš počítač bezpečnejšie.

Kurz č.3: Identifikujeme podvodné a phishingové emaily a správy – Kurz vás dôsledne naučí ako odhaliť podvodnú emailovú správu alebo phishingovú správu na sociálnej sieti či v Messenger aplikácii. Vo videách s názornými ukážkami vám vysvetlíme ako preveriť správu a čo skontrolovať, aby ste ju s istotou mohli označiť za podvodnú.

Kurz č.4: Identifikujeme podvodné a phishingové webstránky – Naučte sa ako si overiť internetový obchod, naučte sa rozpoznávať podvodné phishingové webstránky. V názorných videách vás krok za krokom naučíme, čo si na webovej stránke overiť a ako odhaliť, že sa jedná o podvodný web.

Kurz č.5: Telefonické podvody – Nejedná sa o žiadnu novinku, ale stále je to jeden z najviac rozšírených typov podvodov. Veľa ľudí automaticky dôveruje osobe na opačnej strane telefónu, napriek tomu, že podvodníci dnes už ľahko dokážu sfalšovať telefónne číslo, z ktorého volajú (môžu vám zavolať tak, že sa vám na mobile objaví číslo vášho kolegu, nadriadeného i polície). Naučte sa ako odhaliť podvodníka a podvodný telefonát alebo SMS správu.

Kurz č.6: Ďalšie rozšírené typy podvodov – Na internete môžete naraziť na veľké množstvo podvodov: od krádeže identity, cez investičné a charitatívne podvody, až po romantické podvody na sociálnych sieťach. Všetky tieto podvody majú jedno spoločné – chcú vás okradnúť. V tomto kurze sa pozrieme na 17 najčastejších typov podvodov, na ktoré môžete naraziť na internete. Zároveň sa naučíte ako sa im brániť.

Kurz č.7: Hoaxy a dezinformácie – Viete ako rozoznať dezinformáciu od relevantnej správy? V kurze sa bližšie pozrieme na to, ako si overiť informáciu a spravodajskú stránku. Naučíme sa spôsob ako si zistiť, či sa jedná o zámerne upravenú a prekrútenú správu alebo hoax.

Kurz č.8: Internetové podvody cielené na službu PayPal – Služba PayPal je celosvetovo známa platobná brána, ktorú používa aj veľké množstvo používateľov na Slovensku. V kurze vám ukážeme najčastejšie podvodné emailové správy a naučíme vás ako sa nenechať okradnúť.

Kurz č.9: Nielen internetová bezpečnosť pre seniorov – Čoraz väčšie množstvo seniorov sa zoznamuje s počítačom a začína používať internet. Mysleli sme aj na nich, preto sa v našom kurze naučia základom internetovej bezpečnosti. Okrem nej ich zoznámime aj s inými podvodmi zo skutočného sveta – so šmejdmi, falošnými kontrolórmi meradiel energií, nepoctivými predajcami energií a ďalšími podvodníkmi, ktorých môžu stretnúť.
 


Okrem kurzov pre dospelých sme pripravili aj online kurzy internetovej bezpečnosti pre deti a tínedžerov v spolupráci so sociálnou pedagogičkou Mgr. Evou Stolárikovou a známou detskou psychologičkou Mgr. Máriou Tóthovou Šimčákovou. Detské kurzy pre najmenších sú riešené ako animované rozprávky a venujú sa témam nevhodného obsahu na internete, komunikácii na internete a času strávenom na počítači či mobile. Kurzy pre tínedžerov sa v 17-tich kurzoch venujú dôležitým témam ako kyberšikana, závislosť na internete, gaming, falošné profily na internete, kybergrooming a sexuálni predátori na internete, ale preberieme aj online nakupovanie, zdieľanie informácií a fotografií, dezinformácie a hoaxy, trolling a hejting, netiketu, nebezpečné blogy a weby, násilie na internete a ďalšie témy. Deti a tínedžeri sú pre internetových podvodníkov a deviantov ľahkým cieľom, pretože sú niekedy až prehnane dôverčivé. Naše online kurzy im pomôžu zorientovať sa v rôznych témach internetovej bezpečnosti, vďaka čomu budú schopné odhaliť podvodníka, agresora alebo devianta. Kurzom internetovej bezpečnosti pre deti a tínedžerov sa budeme podrobnejšie venovať v ďalšom článku tu na Security Magazíne, pretože je to obšírnejšia téma.

V prípade, že vás naše online kurzy zaujali, tak si môžete niektoré vyskúšať úplne bezplatne, stačí sa len zaregistrovať na webovej stránke projektu SAFELab – chcem sa registrovať. Zadarmo získate online kurzy pre dospelých č.1 a č.2 – „Prečo je internetová bezpečnosť dôležitá“ a „Základy počítačovej bezpečnosti“. Okrem toho budete mať bezplatný prístup k siedmym kurzom pre deti a tínedžerov. V prípade, že si budete chcieť zakúpiť prístup ku všetkým online kurzom a ďalším vzdelávacím materiálom projektu SAFELab, tak stačí zaplatiť symbolické jedno euro mesačne (12 eur za ročné predplatné). Všetky peniaze, ktoré projekt SAFELab získa, budú použité na jeho prevádzku a na prípravu ďalších online kurzov, ktoré budeme postupne pridávať.

Okrem online kurzov nájdete na stránkach projektu SAFELab po registrácii aj online testy, vďaka ktorým si môžete pretestovať svoje znalosti z oblasti internetovej bezpečnosti. Hneď po registrácii získate zadarmo prístup k testu zameranému na odhaľovanie podvodných a phishingových emailových správ. Skúste ho absolvovať a preverte si, či dokážete odhaliť každú podvodnú emailovú správu. Ďalej na stránkach projektu SAFELab nájdete video-analýzy rôznych podvodných webových stránok a emailových správ, v ktorých vám názorne ukážeme ako postupovať pri preverovaní podozrivého emailu, správy alebo webu. Tiež tu nájdete zoznam podvodných internetových obchodov a webových stránok, ktoré sa nám podarilo odhaliť či nájsť. V sekcii Užitočné aplikácie nájdete programy na stiahnutie, ktoré spomíname v kurzoch a ktoré vám pomôžu ešte viac zabezpečiť váš počítač.

Projekt SAFELab nie sú len online kurzy, je to celý vzdelávací systém zameraný na internetovú bezpečnosť, ktorý si dáva za cieľ vychovávať bezpečných používateľov internetu, ktorí sa nedajú oklamať alebo okradnúť podvodníkmi. Viac o projekte SAFELab sa dozviete na stránkach projektu:

https://safelab.sk/internetova-bezpecnost/online-kurzy-pre-ludi

V prípade, že si chcete vyskúšať bezplatný online test, v ktorom zistíte, či dokážete odhaliť všetky podvodné emailové správy, tak sa stačí zaregistrovať na stránkach projektu SAFELab tu:

https://safelab.sk/online-kurzy-it-bezpecnosti/registracia-bezna-osoba

Po registrácii získate prístup aj k bezplatným online kurzom, ktoré sme spomenuli v článku. Veríme, že sa vám náš projekt bude páčiť a hlavne, že bude veľkým prínosom pre to, aby sme sa všetci cítili na internete bezpečnejšie.