Nadnárodná firma JBS Food sa stala obeťou ransomvéru

ransomver

Kybernetické útoky typu ransomvér sú neustále na vzostupe vo svete aj na Slovensku. Ďalší zverejnený prípad ransomvér útoku zacielil na nadnárodnú firmu JBS Food, ktorá je najväčším svetovým producentom mäsa. Firma má pobočky po celom svete a kybernetický útok zasiahol prevádzky v USA, Austrálii, Kanade a Veľkej Británii. Samotný kybernetický útok prebehol 30. mája, pričom ransomvér zašifroval dôležitú IT infraštruktúru, ktorá je potrebná pre funkčnosť jednotlivých prevádzok – následkom čoho bola odstavená výroba a spracovanie mäsa. Podľa aktuálne dostupných informácií, za ransomvér útokom stojí skupina z Ruska.

Obrovskou výhodou firmy JBS Food je skutočnosť, že vďaka správne zvolenému spôsobu zálohovania, zostali servery s uloženými zálohami IT systémov nepoškodené a nezašifrované. Svedčí o tom aj rýchlosť obnovenia prevádzky. Firma teda nemusela vyjednávať s kybernetickými útočníkmi a napadnuté systémy obnovila zo záloh. Včera 3. júna firma informovala, že sa jej podarilo spustiť všetky prevádzky zasiahnuté kybernetickým útokom. Samozrejme aj výpadok štyroch dní výroby predstavuje pre takto obrovskú organizáciu miliónové straty.

Firme JBS Food pomáhajú pri vyšetrovaní celého incidentu aj orgány činné v trestnom konaní a vlády Austrálie a USA. V tomto prípade by totiž dlhý výpadok predstavoval riziko nedostatku mäsa aj na pultoch obchodov v niektorých štátoch, kde je JBS Food hlavným distribútorom. Zároveň na útok doplatilo aj veľké množstvo zamestnancov (napadnutá firma ich zamestnáva takmer štvrť milióna), ktorí počas výpadku nemohli vykonávať svoju prácu. Aj v tomto prípade ransomvér útoku vidieť aké dôležité je správne nastavené zálohovanie. Rovnako dôležitá je aj samotná prevencie a vzdelávanie zamestnancov, ktoré pomáha predchádzať kybernetickým útokom.