Na sociálnej sieti Facebook sa zobrazujú reklamy na podvodné internetové obchody

V posledných dňoch sme zachytili na sociálnej sieti Facebook niekoľko reklám, ktoré ponúkajú rôzny tovar za extrémne nízke ceny. Jedná sa o elektroniku alebo športové potreby, nie je však vylúčené, že pribudnú podvodné obchody ponúkajúce aj iný typ tovaru.

Reklamy na Facebooku sú cielené globálne, zobrazujú sa teda aj v regióne Slovenska a Českej republiky. Dnes sa začala zobrazovať na sociálnej sieti nová reklama na podvodný obchod, ktorý predáva notebooky, konkrétne len 2 typy a to Apple MacBook Pro  za 146 dolárov a Teclast 15.6 notebook za 59 dolárov.

V oboch prípadoch sa jedná o nereálne ceny a zľavu, keďže bežná cena MacBook-u je 1 999 dolárov a druhý notebook sa aktuálne predáva najlacnejšie za necelých 400 dolárov a na americkom Amazone je dostupný za 579 dolárov.

Zároveň obchod ponúka bezplatné doručenie po celom svete a to do 3-7 dní. Pri bežných cenách kuriérskych služieb je to opäť nereálne.

Podľa našej ďalšej analýzy sme sa dopracovali k nasledujúcim skutočnostiam:

Webová doména (nutrinforms.com), na ktorej internetový obchod beží, bola zaregistrovaná len pár dní dozadu – 22.9.2020, teda internetový obchod bol spustený len dnes alebo pár dní dozadu!

Webová doména obchodu využíva službu utajenia majiteľa domény a nie je možné dohľadať, kto doménu registroval. Pokiaľ by sa nejednalo o podvod, tak predajca nemá dôvod zatajovať o sebe informácie!

Na stránke obchodu nie je uvedená firma, ktorá obchod prevádzkuje! Adresa je najskôr taktiež vymyslená. Telefónne číslo má nesprávny formát a neexistuje! Akékoľvek medzinárodné číslo musí začínať dvoma nulami, alebo znakom +
Zároveň kontaktná emailová adresa v pätičke smeruje na úplne inú webovú doménu!

Na stránke obchodu nenájdete žiadne obchodné podmienky!

V príspevku na Facebooku predajca informuje, že odoslali prvých 30 objednávok, pričom ako dôkaz priložil fotografiu balenia tovaru. Táto fotografia je podvrh a bola stiahnutá z ruského internetového obchodu!

Facebooková stránka, ktorá reklamu na obchod propaguje vznikla len pred pár dňami 24.9.2020 a má len 49 fanúšikov!

Po podrobnom preskúmaní a analýze internetového obchodu nie je pochybností, že sa jedná o podvodný internetový obchod. Ak chcete uchrániť svoje peniaze a nechcete, aby boli vaše osobné údaje zneužité, nikdy nenakupujte na tomto alebo podobných internetových obchodoch.