Inzerujete a predávate cez Facebook Marketplace? Pozor na podvodníkov.


Sociálna sieť Facebook je vo veľa veciach skvelým pomocníkom. Rovnako jeho služba Marketplace ponúka skvelú možnosť ako predávať nepotrebný bazárový tovar. Kúpili ste si nový smartfón, počítač alebo televízor? Ten starý môžete jednoducho ponúknuť na predaj práve na Facebooku. Žiaľ, existuje aj odvrátená strana mince. Facebook umožňuje založiť si profily aj podvodníkom, ktorí toho poslednú dobu aj hojne využívajú.

Ako prebieha podvod?

Scenár podvodu je jednoduchý, opakuje sa vo väčšine prípadov s menšími obmenami. Podvodníci zneužívajú falošné profily alebo profily, ktoré sa im podarilo ukradnúť. Vyberajú si prevažne predávajúcich s drahším tovarom ako smartfóny, počítače, ale nie je to pravidlo. Podvodník kontaktuje predávajúceho s tým, že má o položku veľký záujem, ale žiaľ nemôže si po tovar prísť osobne. Veľakrát sa snaží obeť zmanipulovať tým, že je ochotný zaplatiť aj o 30 alebo aj 70 eur viac ako je predajná cena, len aby sa to dalo poslať kuriérom.

Následne útočník informuje, že by objednal kuriérsku spoločnosť, ktorá by po tovar prišla a on by cez ňu poslal peniaze priamo v obálke predávajúcemu. Teda sľubuje, že za tovar dostane zaplatené hneď pri prebratí. Ak sa obeť chytí na háčik a súhlasí, tak prichádza druhá fáza útoku. Tá môže mať dve varianty:

1. Útočník obeti napíše, že už objednal kuriérsku službu, ale tá požaduje zaplatiť 20 eur predom, aby po tovar prišla a doniesla sľúbené peniaze. Útočník sa vyhovorí, že mu nefunguje internet banking, že nemá dostatok prostriedkov na účte, má iba hotovosť alebo si vymyslí iný dôvod. Následne navrhne obeti, že ak uhradí poplatok ona, nemusí mať obavy, lebo on tých 20 eur do obálky priloží k peniazom za tovar. Ak sa obeť v tejto chvíli nechá nachytať, tak útočník jej pošle číslo účtu, na ktoré má obeť sumu zaplatiť. Tu sa môže útok tiež trošku líšiť, nakoľko útočník si miesto toho môže vypýtať údaje z platobnej karty obeti, alebo poslať odkaz na podvodnú platobnú bránu. V každom z týchto prípadov obeť prichádza o peniaze a v prípade, že odovzdá/ vyplní údaje z platobnej karty, tak môže prísť aj o väčšiu sumu, keďže karta bude v budúcnosti pravdepodobne zneužitá.

2. Objavujú sa tiež podvody, kedy útočník potom ako nasľubuje obeti, že peniaze pošle (dokonca o 50 eur viac ako obeť požadovala), tak ju požiada o odoslanie SMS na spoplatnené číslo 8877 alebo podobné. Môže mať rôzne zámienky od overenia čísla, až po rôzne výhovorky typu, že synovi chcel kúpiť kredit do hry, ale cez jeho operátora a paušál mu to nefunguje a pod. Samozrejme sľubuje, že do obálky tieto peniaze za odoslanú SMS priloží. Jedná sa samozrejme len o fintu – akonáhle pošlete SMS a  kód z prijatej SMS správy útočníkovi, tak sa už neozve.

V oboch prípadoch sa útočník následne odmlčí a prestane komunikovať. Obeť prichádza o peniaze a tovar ostáva nepredaný.

Ako sa brániť?

  • Nikdy neposielajte peniaze predom, neuhrádzajte dopravu, ani neposielajte SMS správy. Ak má kupujúci skutočný záujem, tak zaplatí predom, alebo si po tovar príde osobne.
  • Pozor na kupujúcich, ktorí veľmi naliehajú, sľubujú bonus k cene. Každý kupujúci chce nakúpiť za čo najlacnejšie, pokiaľ vám teda niekto ponúka +50 eur k vašej cene, je to extrémne podozrivé.
  • Neberte gramatiku a slovosled na ľahkú váhu. Útočníci sú prevažne zo zahraničia, i keď pozor, existujú aj Slováci, ktorí to skúšajú. Ak má správa, ktorú obdržíte zlý slovosled a gramatiku, tak sa môže s veľkou pravdepodobnosťou jednať o podvod.
  • Pozor na profily s netradičným menom a na profily, ktoré vznikli len pár dní alebo týždňov dozadu.