Internetová bezpečnosť a prehľad udalostí minulého týždňa


Pravidelne raz týždenne by sme vám chceli prinášať prehľad tých najzaujímavejších udalostí zo sveta internetovej bezpečnosti. Dnes začneme veľmi pozitívnou správou. Európsky policajný úrad EUROPOL informoval, že sa mu podarilo zlikvidovať najväčšie ilegálne trhovisko na tzv. darknete (darknet je časť internetu, ktorá je anonymizovaná a využívajú ju prevažne internetoví kriminálnici). Ilegálne trhovisko s názvom DarkMarket malo viac ako pol milióna zákazníkov a 2400 predajcov, ktorí ponúkali drogy, zbrane, ukradnuté údaje z kreditných kariet a iné ilegálne služby a tovar.

Hodnota uskutočnených transakcií cez toto ilegálne trhovisko sa odhaduje až na 140 miliónov eur, prevažne v kryptomene Bitcoin. Vďaka EUROPOLu bola odhalená technická infraštruktúra v Moldavsku a na Ukrajine, ktorá zahŕňala viac ako 20 serverov, ktoré prevádzkovali DarkMarket. Zároveň bol zadržaný občan austrálskej národnosti, ktorý je vyšetrovateľmi považovaný za autora ilegálneho trhoviska.

V priebehu posledných týždňov sa podarilo nám, ale aj iným redakciám, priebežne odhaľovať rozsiahlu sieť podvodných internetových obchodov, ktoré sú prevádzkované osobou alebo skôr organizovanou skupinou z Číny. Podvodné obchody sa špecializujú na krádeže údajov z platobných kariet, a zároveň aj osobných údajov vyplnených v objednávkovom formulári.

Získané údaje z platobnej karty budú s veľkou pravdepodobnosťou v budúcnosti zneužité –  preto, ak ste na niektorom z týchto obchodov „nakupovali“, odporúčame kontaktovať banku a kartu bez čakania zablokovať. Podvodných e-shopov je aktuálne známych viac ako sto a je dosť možné, že ďalšie budú ešte pribúdať. Zoznam všetkých podvodných internetových obchodov nájdete na konci článku.

Pozor si dajte tiež na podvodnú prácu z domu. Posledný týždeň, dva sa opäť začali po sociálnych sieťach šíriť podvodné inzeráty, ktoré ponúkajú prácu z domu – a to konkrétne balenie ochranných rúšok. Inzeráty ponúkajú slušné finančné ohodnotenie za jednoduchú prácu, má to však jeden háčik. Aby ste mohli začať, tak musíte zaplatiť za prvú várku rúšok, ktoré vám pošlú na prebalenie. Samozrejme sa jedná o podvod, a akonáhle internetovým podvodníkom zašlete svoje peniaze, tak vám neprídu ani rúška a ani sľúbená výplata.

Pri žiadnej práci nikdy neplaťte predom poplatky ani zálohy a pod. Práve toto je prvý znak toho, že sa jedná o podvod. V tomto prípade vám môže napovedať aj to, že rúška musia byť balené sterilne, aby boli hygienicky nezávadné. Ak by ich balil kadekto v domácich podmienkach, tak by ich automaticky kontaminoval baktériami a prípadne aj vírusmi. Nič také ako domáce balenie rúšok neexistuje, s istotou teda sa jedná o podvod.

Používali ste známu mobilnú aplikáciu Shazam, ktorá vie rozoznať názov a interpreta aktuálne počúvanej hudobnej skladby? Ak áno, tak potencionálny útočník mohol zistiť vašu aktuálnu polohu. Minulý týždeň bola zverejnená informácia, že práve takúto zraniteľnosť obsahovala spomenutá aplikácia, ktorá hackerovi umožňovala poslať upravený internetový odkaz na mobilné zariadenie užívateľa.

Pokiaľ bol odkaz otvorený, tak aplikácia Shazam odoslala súradnice s aktuálnou polohou obete. Chyba bola nájdená už v roku 2018 a reálne opravená firmou, ktorá aplikáciu vytvorila v marci 2019, takže aktuálne sú užívatelia už v bezpečí. V danej dobe aplikáciu využívalo viac ako 100 miliónov užívateľov a je minimálne trochu desivé, že sa vďaka chybe v mobilnej aplikácii dokáže útočník dostať k vašej aktuálnej polohe.

Zoznam podvodných internetových obchodov:

adidassk.sk
adidas-justdoit.sk
adidasbotasky.sk
adidasbratislava.sk
adidasrunner.sk
adidaslacno.sk
adidaspredajne.sk
adidasshopsk.sk
adidasterrexvypredaj.sk
adidaszlava.sk
adidaszlavy.sk
vypredajadidas.sk
nikebratislava.sk
nikedctstore.sk
nikeobchodsk.sk
nikeobuv.sk
nikepredajne.sk
nikesk.sk
zlavysk.sk
nikeslovakia.sk
nikeslovensko.sk
niketopanky.sk
nikeobuv.sk
nikezlava.sk
nikezlavy.sk
pumafuture.sk
pumaslovensko.sk
pumatenisky.sk
pumatopanky.sk
vypredajpuma.sk
eccoobuv.sk
eccoobuvzlavy.sk
eccosk.sk
eccotopankyeshop.sk
eccovypredaj.sk
levisslovakia.sk
reeboksk.sk
reeboktenisky.sk
reebokvypredaj.sk
vypredajreebok.sk
conversesk.sk
converseslovensko.sk
converseteniskybiele.sk
conversevypredaj.sk
teniskyconverse.sk
vypredajconverse.sk
millie-eshop.com
bundyeshop.sk
supraslovensko.com
drmartenstopankysk.com
slovrea.sk
hollistereshop.sk
lacneonline.sk
clipperton.sk
adidas-justdoit.sk
salomontenisky.sk
nadejbaletu.sk
merrellslovensko.com
offex.sk
nbvypredaj.sk
hilfigerslovensko.sk
hugobossslovakia.sk
hugobossslovensko.sk
guccisk.sk
guessslovensko.sk
filask.sk
lovemoschino.sk
laurenslovensko.sk
vansslovensko.sk
geoxtopanky.sk
lovemoschino.sk
newbalancezlava.sk
versaceslovakia.sk
hollistervypredaj.sk
martensvypredaj.sk
drmartensshopsk.sk
drmartens.viponline.shop
martenssk.com
drmartenssk.top
vanstopankyvypredaj.com
drmartensbratislava.sk
drmartensvintage.sk
vansoldskool.sk
vanszlavy.sk
vansobchod.com
underarmourslovakia.sk
underarmourtenisky.sk
columbiaoutletsk.sk
uggvypredaj.sk
exynet.sk
adidas-justdoit.sk
timberlandslovensko.sk
hokateniskyvypredaj.sk
reebokbratislava.com
boostshoessk.com
drmartensoutletsk.com
jordantenisky.net
topankyuggsk.com
topankytimberlandsk.com
teniskyhokask.com
adlzeroslovensko.com