Ilegálny pirátsky softvér a hry sú stále tá najjednoduchšia cesta ako infikovať počítač malvérom


Možno si niektorí čitatelia článku povedia, že to nebude až také nebezpečné, pretože tzv. „cracknutý“ softvér alebo hry používajú už od nepamäti a ešte sa im nestalo, že by chytili počítačový vírus. Avšak to nemusí byť úplne pravda, čo dokazuje aj posledný prípad, na ktorý upozornila spoločnosť NordLocker svojou štúdiou. To, že je počítač napadnutý malvérom nemusí automaticky znamenať, že sa spomalí počítač a začne sa správať čudne, alebo vám začnú miznúť súbory a pod. Oveľa častejšie a nebezpečnejšie sú rôzne trójske kone, ktoré sa tvária ako štandardné aplikácie, ale pritom na pozadí zbierajú dáta, ktoré odosielajú kybernetickému útočníkovi.

Vyššie spomenutá štúdia odhalila prípad malvéru, ktorý sa rozširoval práve formou pirátskych verzií softvéru a počítačových hier. Neznámy kybernetický útočník infikoval priamo tzv. „cracknutú“ verziu aplikácie, čo je vlastne upravená verzia spúšťacieho súboru platenej aplikácie alebo hry, a to tak, aby dokázala fungovať bezplatne. Napríklad vám z demo alebo časovo obmedzenej verzie aplikácie spraví plnohodnotnú verziu, a ešte zadarmo. Takáto úprava je samozrejme ilegálna, preto sa tu bavíme o pirátskych verziách softvéru. Kybernetický útočník infikoval malvérom známe a obľúbené hry a aplikácie, napríklad aj často sťahovanú pirátsku verziu aplikácie Adobe Photoshop.

Podľa dostupných informácií sa malvéru podarilo získať viac ako 26 miliónov prihlasovacích údajov do rôznych služieb (sociálne siete, emailové schránky a pod.), viac ako 6 miliónov rôznych súborov, dokumentov, fotografií a viac ako 2 miliardy súborov cookies, ktoré môžu byť zneužité na ďalšie typy útokov a hacknutie účtov s trvalým prihlásením. Zároveň, ak bola na počítači inštalovaná webová kamera, tak trójsky kôň v rôznych časových intervaloch fotil užívateľa za počítačom. Malvér pôsobil globálne v rokoch 2018 až 2020 a všetky zozbierané dáta odosielal priamo kybernetickým útočníkom.

Toto všetko sa dialo bez vedomia používateľa, bez toho, aby čo i len tušil, že si spolu s pirátskou verziou aplikácie alebo hry nainštaloval aj nebezpečný počítačový vírus. Ukradnuté dáta a prihlasovacie údaje boli s najväčším predpokladom zneužité na ďalšiu ilegálnu činnosť a šírenie spamu cez email a sociálne siete. I táto štúdia dokazuje, že nič nie je zadarmo. Aj pirátska verzia aplikácie alebo hry môže byť vytvorená za účelom obohatenia – ako v tomto prípade, keď obsahovala malvér, ktorý obetiam kradol citlivé údaje a dáta.