To, že kybernetickí kriminálnici cielia prevažne na firmy je známe. Obeťami kybernetických útokov sa často stávajú aj bežní ľudia, ale do roku 2017 som nepoznal prípady, kedy boli útoky cielené na charitu. Toto sa už, žiaľ, zmenilo.
3. marca 2017 došlo ku kybernetickému útoku na anglickú charitu Save the Children, kedy sa útočníkom podarilo okradnúť ju o neuveriteľný jeden milión dolárov. Útočníkom sa podarilo získať prístup k emailovým schránkam zamestnancov charity, načo vytvorili podvodnú emailovú správu, ktorá obsahovala požiadavku na zakúpenie solárnych panelov pre zdravotné centrum v Pakistane. Emailová správa zároveň obsahovala aj faktúru na sumu 1 milión dolárov, ktorú bolo potrebné uhradiť charitou.
Keďže samotná charita má aktivity v Pakistane už viac ako 30 rokov, tak vyhodnotila požiadavku ako opodstatnenú a útočníkom odoslala požadovanú sumu na bankový účet vedený v Japonsku.
Toto bolo po prvý raz, kedy sa internetovým útočníkom podarilo získať tak vysokú sumu od charity. No nebolo to po prvý raz, kedy charitatívna inštitúcia čelila kybernetickému útoku. Ešte predtým sa udial incident, pri ktorom bolo odoslaných takmer 10 tisíc dolárov na bankový účet kybernetických kriminálnikov v Afrike.
Internetoví podvodníci, zločinci a hackeri nemajú veľké morálne zásady a v poslednej dobe pozorujeme, že sa nezastavia ani pred útokmi na charity, štátne inštitúcie alebo nemocnice. Aj na tomto prípade z roku 2017 vidieť, aké následky môže spôsobiť situácia, kedy zamestnanci nie sú vzdelaní v oblasti internetovej bezpečnosti.