Hernej spoločnosti EA boli ukradnuté zdrojové kódy k hra FIFA 2021


Aj veľké herné spoločnosti bývajú cieľom kybernetických útočníkov, presvedčil sa o tom aj herný gigant Electronic Arts. Spoločnosť prevádzkuje službu Origin a vyvíja množstvo známych hier, mimo iné aj série FIFA, NHL, Battlefield a The Sims. Pred niekoľkými dňami sa na internete objavila ponuka na predaj ukradnutých zdrojových kódov práve k hre FIFA 2021. Kybernetický útočník informoval o tom, že sa mu podarilo získať až 780 GB dát zo serverov spoločnosti EA. Okrem zdrojových kódov k samotnej hre sa mu podarilo získať aj vývojárske nástroje používané pri vývoji hier spoločnosťou EA pod označením Frostbite game engine.

Samotná firma Electronic Arts potvrdila, že skutočne došlo k úniku dát a boli odcudzené aj zdrojové kódy k samotnej hre FIFA. Zároveň však informovala, že sa útočníkovi nepodarilo získať žiadne údaje o zákazníkoch a ani hráčoch samotnej hry. Spoločnosť EA aktuálne spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní a s bezpečnostnými expertmi na tom, aby o útoku zistili všetky detaily a kybernetických útočníkov pokiaľ možno odhalili. Zároveň informovala aj o tom, že sa nejednalo o ransomvér útok, žiadne dáta neboli zašifrované a útočník nepožadoval výkupné.

Toto nie je tohtoročný prvý prípad, kedy sa stala obeťou kybernetického útoku významná firma z oblasti herného priemyslu. Niekoľko mesiacov dozadu sme vás informovali o útoku na známu spoločnosť CD Project Red, ktorá vytvorila hry ako Witcher a Cyberpunk 2077. V tomto prípade sa jednalo o ransomvér útok a internetoví útočníci požadovali výkupné. Firma však zaujala pevné stanovisko nevyjednávať s útočníkmi a odmietla zaplatiť akékoľvek výkupné. Internetoví útočníci následne vytvorili aukciu na darknete, kde sa snažili zdrojové kódy k hrám a iné získané dáta predať. Kuriózna situácia vznikla vo chvíli, kedy útočníci informovali, že sa dohodli na predaji mimo aukcie, pretože sa začalo špekulovať, či ponuku na odkúpenie dát nerealizovala samotná firma CD Projekt Red.